Australian Football

AustralianFootball.com Celebrating the history of the great Australian game

 

U19 (NAB) - KEY FACTS

Official name
NAB League

Known as
U19 (NAB)

Former names
TAC Cup (TAC), 1997-2018; Victorian State U18 Football League (VSFLU18), 1992-1996

Duration
1992–2022

Affiliated competitions (Current)
Boy's Premiership Season 1992-2022; Girl's Premiership Season 2017-2022


Boy's Premiership Season

Official Name
NAB Boy's Premiership Season

Duration
1992–2022

Affiliated clubs (Current)
Geelong Falcons (VIC) 1992-2022; Sandringham Dragons (VIC) 1992-2022; Western Jets (VIC) 1992-2022; Dandenong Stingrays (VIC) 1992-2022; Eastern Ranges (VIC) 1992-2022; Northern Knights (VIC) 1992-2022; GWV Rebels (VIC) 1993-2022; Murray Bushrangers (VIC) 1993-2022; Gippsland Power (VIC) 1993-2022; Bendigo Pioneers (VIC) 1993-2022; Calder Cannons (VIC) 1995-2022; Oakleigh Chargers (VIC) 1995-2022; Tasmania U19s (TAS) 1995-2016, 2019-2022; NT Thunder Academy (NT) 2003-2016, 2019-2022; Gold Coast Academy (QLD) 2009, 2019-2022; GWS Academy (NSW) 2010, 2019-2022; Sydney Academy (NSW) 2019-2022; Brisbane Academy (QLD) 2019-2022

Affiliated clubs (Historical)
NSW ACT Rams (NSW-ACT) 1996-2016; Queensland U18s (QLD) 2003-2016

Affiliated grounds (Current)
Blacktown; Box Hill City Oval; C.E. Brown Reserve; Chirnside Park; Deakin Reserve; Deakin University; Eureka Stadium; Frankston Park; Highgate Reserve; Kingston Twin Ovals; La Trobe University; Lavington Sports Ground; Marrara Stadium; Mildura Reserve; Moorabbin Oval; Morwell Reserve; Norm Minns Oval; Penguin Reserve; Preston City Oval; Princes Park; Queen Elizabeth Oval; Shepley Oval; South Pine Complex; Swan Hill Showgrounds; Trevor Barker Oval; W.C.G.; Warrawee Park; Windsor Park; York Park

Affiliated grounds (Historical)
Albury; Alexandra Oval; Alfredton Reserve; Arden Street; Ballarat City Oval; Barooga Reserve; Bayswater Oval; Bellerive Oval; Ben Kavanagh Reserve; Benalla Showgrounds; Bill Lawry Oval; Bond University; Buninyong Reserve; Canterbury Park; Carrara Stadium; Casey Fields; Central Park; Central Reserve (Colac); Central Reserve (Stawell); Cobden Reserve; Coburg City Oval; Congupna Reserve; Devonport Oval; Docklands; Doncaster Reserve; Eastern Oval; Elsternwick Park; Epsom Huntly Reserve; Ern Dowling Oval; Fankhauser Reserve; Gabba; Giffin Park; Glenferrie Oval; Golden Square; Graham Road Oval; Hanlon Park; Healesville Reserve; Horsham City Oval; Invermay Park; John Riordan Oval; Junction Oval; Kardinia Park; KGV Oval; Kings Park (Seymour); Kyabram Reserve; Learmonth Oval; Leongatha Reserve; Leura Oval; Leyshon Park; M.C.G.; Manuka Oval; Marty Busch Reserve; McDonald Reserve; Melville Oval; Merrimac Oval; Moama Reserve; Narrandera Reserve; North Hobart Oval; North Port Oval; Olympic Park Oval; Pakenham Reserve #2; Phillip Oval; Princess Park (Maryborough); Punt Road; R.J. Rowley Reserve; Reid Oval; Robertson Oval; Ronald Reserve; S.C.G.; Sale Oval; Sarah Oval; Spring Creek Reserve; St. Albans Reserve; Stadium Australia; Strathfieldsaye Oval; Strauch Reserve; Ted Scobie Oval; Ted Summerton Reserve; Tormore Reserve; Traralgon Reserve; Victoria Park; Victoria Park (Echuca); W.J. Findlay Oval; Wally Tew Reserve; Waverley Park; West Oval; West Park Oval; Whitten Oval; Windy Hill

2022 NAB Boy's Premiership Season

 
 

2022 Ladder

LP Club P W L D For Agn % Pts
1 Gippsland Power 8 8 0 0 759 528 143.75 32
2 Dandenong Stingrays 9 7 2 0 760 634 119.87 28
3 Tasmania U19s 10 7 3 0 806 675 119.41 28
4 Geelong Falcons 9 6 2 1 700 619 113.09 26
5 Murray Bushrangers 9 6 3 0 699 527 132.64 24
6 Oakleigh Chargers 9 6 3 0 734 611 120.13 24
7 Sandringham Dragons 9 5 4 0 789 624 126.44 20
8 GWV Rebels 8 5 3 0 600 565 106.19 20
9 Eastern Ranges 8 4 4 0 651 551 118.15 16
10 Calder Cannons 9 3 6 0 575 761 75.56 12
11 Western Jets 8 2 6 0 538 644 83.54 8
12 Bendigo Pioneers 9 1 7 1 618 776 79.64 6
13 GWS Academy 4 1 3 0 284 300 94.67 4
14 Brisbane Academy 3 1 2 0 202 244 82.79 4
15 Gold Coast Academy 3 1 2 0 191 243 78.60 4
16 Northern Knights 8 1 7 0 481 661 72.77 4
17 Sydney Academy 4 0 4 0 213 375 56.80 0
18 NT Thunder Academy 3 0 3 0 106 368 28.80 0
  H&A 65 64 64 1 9706 9706 100.00 260

2022 Round by Round

Round 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16

Round 1[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Calder Cannons4.15.16.48.8 56 Sat 2-Apr-2022 11:45 am Highgate Reserve 
GWS Academy1.13.45.77.10 52 Calder Cannons won by 4 points
Bendigo Pioneers4.15.57.118.11 59 Sat 2-Apr-2022 2:00 pm Queen Elizabeth Oval 
GWV Rebels2.26.38.613.12 90 GWV Rebels won by 31 points
Northern Knights2.34.79.914.11 95 Sat 2-Apr-2022 2:15 pm Highgate Reserve 
Sydney Academy1.21.32.53.8 26 Northern Knights won by 69 points
Dandenong Stingrays2.15.49.612.9 81 Sat 2-Apr-2022 3:00 pm Frankston Park 
Eastern Ranges2.74.96.119.13 67 Dandenong Stingrays won by 14 points
Murray Bushrangers0.13.25.47.5 47 Sat 2-Apr-2022 3:00 pm La Trobe University 
Gippsland Power6.310.411.714.12 96 Gippsland Power won by 49 points
Western Jets4.09.012.114.5 89 Sun 3-Apr-2022 12:00 pm Highgate Reserve 
Brisbane Academy3.23.29.410.6 66 Western Jets won by 23 points
Sandringham Dragons0.35.46.69.9 63 Sun 3-Apr-2022 1:00 pm Moorabbin Oval 
Oakleigh Chargers4.46.811.1111.15 81 Oakleigh Chargers won by 18 points
Geelong Falcons2.54.66.139.14 68 Sun 3-Apr-2022 2:30 pm Highgate Reserve 
Gold Coast Academy2.14.77.109.13 67 Geelong Falcons won by 1 point
Tasmania U19s  Bye
NT Thunder Academy  Bye

Round 2[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Murray Bushrangers3.36.57.1010.12 72 Fri 8-Apr-2022 6:00 pm Lavington Sports Ground 
GWS Academy2.14.36.310.5 65 Murray Bushrangers won by 7 points
Geelong Falcons1.11.25.212.8 80 Sat 9-Apr-2022 1:00 pm Deakin University 
Bendigo Pioneers6.37.149.1910.20 80 Geelong Falcons drew with Bendigo Pioneers
Calder Cannons2.23.45.68.7 55 Sat 9-Apr-2022 2:00 pm Highgate Reserve 
Sandringham Dragons1.34.119.1114.14 98 Sandringham Dragons won by 43 points
Northern Knights0.11.63.87.11 53 Sun 10-Apr-2022 11:30 am Preston City Oval 
Oakleigh Chargers7.410.511.1012.12 84 Oakleigh Chargers won by 31 points
Sydney Academy1.54.95.157.18 60 Sun 10-Apr-2022 12:00 pm Blacktown 
Tasmania U19s2.55.67.910.11 71 Tasmania U19s won by 11 points
Dandenong Stingrays6.27.411.913.14 92 Sun 10-Apr-2022 12:15 pm Princes Park 
Brisbane Academy0.43.58.611.6 72 Dandenong Stingrays won by 20 points
Gippsland Power8.58.910.1414.18 102 Sun 10-Apr-2022 1:00 pm Morwell Reserve 
Western Jets2.18.511.613.9 87 Gippsland Power won by 15 points
Eastern Ranges1.54.1010.1217.12 114 Sun 10-Apr-2022 2:15 pm Princes Park 
Gold Coast Academy1.13.25.68.7 55 Eastern Ranges won by 59 points
GWV Rebels  Bye
NT Thunder Academy  Bye

Round 3[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
GWV Rebels3.33.65.87.8 50 Thu 14-Apr-2022 7:00 pm C.E. Brown Reserve 
Geelong Falcons5.09.113.415.7 97 Geelong Falcons won by 47 points
Sandringham Dragons3.55.108.1311.17 83 Fri 15-Apr-2022 11:45 am Trevor Barker Oval 
GWS Academy4.17.48.811.10 76 Sandringham Dragons won by 7 points
Tasmania U19s0.54.69.715.10 100 Fri 15-Apr-2022 12:30 pm Penguin Reserve 
Northern Knights2.24.65.118.11 59 Tasmania U19s won by 41 points
Gippsland Power4.49.712.1018.14 122 Fri 15-Apr-2022 2:00 pm Trevor Barker Oval 
Sydney Academy2.35.68.1010.11 71 Gippsland Power won by 51 points
Calder Cannons2.42.64.96.12 48 Sat 16-Apr-2022 10:00 am Highgate Reserve 
Western Jets3.47.78.812.13 85 Western Jets won by 37 points
Murray Bushrangers6.99.1517.1821.21 147 Sat 16-Apr-2022 12:30 pm Highgate Reserve 
NT Thunder Academy0.01.62.64.7 31 Murray Bushrangers won by 116 points
Eastern Ranges0.22.56.910.10 70 Sat 16-Apr-2022 2:00 pm Box Hill City Oval 
Oakleigh Chargers6.58.129.1411.21 87 Oakleigh Chargers won by 17 points
Bendigo Pioneers4.77.99.1010.13 73 Sun 17-Apr-2022 1:00 pm Queen Elizabeth Oval 
Dandenong Stingrays2.18.39.813.12 90 Dandenong Stingrays won by 17 points
Gold Coast Academy  Bye
Brisbane Academy  Bye

Round 4[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Murray Bushrangers4.05.29.512.8 80 Fri 22-Apr-2022 5:00 pm Deakin Reserve 
Northern Knights1.32.32.52.10 22 Murray Bushrangers won by 58 points
Sandringham Dragons7.411.913.1421.14 140 Sat 23-Apr-2022 12:00 pm Moorabbin Oval 
Tasmania U19s1.23.48.410.8 68 Sandringham Dragons won by 72 points
Gippsland Power4.67.1010.1315.16 106 Sat 23-Apr-2022 1:00 pm Morwell Reserve 
Dandenong Stingrays3.26.58.69.6 60 Gippsland Power won by 46 points
Calder Cannons2.25.26.48.8 56 Sat 23-Apr-2022 2:30 pm Highgate Reserve 
Oakleigh Chargers5.69.811.1315.19 109 Oakleigh Chargers won by 53 points
NT Thunder Academy4.14.66.78.10 58 Sun 24-Apr-2022 10:30 am Marrara Stadium 
Geelong Falcons6.38.411.713.11 89 Geelong Falcons won by 31 points
Bendigo Pioneers2.15.59.713.11 89 Sun 24-Apr-2022 11:45 am Highgate Reserve 
GWS Academy2.27.511.614.7 91 GWS Academy won by 2 points
Brisbane Academy4.24.37.79.10 64 Sun 24-Apr-2022 11:45 am South Pine Complex 
Eastern Ranges1.13.56.69.9 63 Brisbane Academy won by 1 point
GWV Rebels1.37.59.813.9 87 Sun 24-Apr-2022 2:15 pm Highgate Reserve 
Sydney Academy3.33.66.117.14 56 GWV Rebels won by 31 points
Gold Coast Academy5.25.48.610.9 69 Sun 24-Apr-2022 2:15 pm South Pine Complex 
Western Jets3.15.57.108.13 61 Gold Coast Academy won by 8 points

Round 5[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Bendigo Pioneers5.08.08.512.5 77 Sun 1-May-2022 9:45 am Queen Elizabeth Oval 
Gippsland Power3.46.910.913.16 94 Gippsland Power won by 17 points
Murray Bushrangers3.64.88.1312.17 89 Sun 1-May-2022 12:15 pm Queen Elizabeth Oval 
GWV Rebels1.32.63.84.10 34 Murray Bushrangers won by 55 points
Tasmania U19s4.37.812.1220.12 132 Sun 1-May-2022 2:00 pm Highgate Reserve 
NT Thunder Academy2.22.32.32.5 17 Tasmania U19s won by 115 points
Geelong Falcons1.13.66.810.12 72 Sun 1-May-2022 2:45 pm Queen Elizabeth Oval 
Dandenong Stingrays4.36.59.810.8 68 Geelong Falcons won by 4 points
Calder Cannons  Bye
Oakleigh Chargers  Bye
Sandringham Dragons  Bye
Western Jets  Bye
Eastern Ranges  Bye
Northern Knights  Bye
GWS Academy  Bye
Gold Coast Academy  Bye
Sydney Academy  Bye
Brisbane Academy  Bye

Round 6[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Tasmania U19s4.64.910.1611.17 83 Sat 14-May-2022 2:30 pm Windsor Park 
Western Jets0.25.35.38.6 54 Tasmania U19s won by 29 points
Calder Cannons  Bye
Oakleigh Chargers  Bye
Geelong Falcons  Bye
GWV Rebels  Bye
Sandringham Dragons  Bye
Dandenong Stingrays  Bye
Murray Bushrangers  Bye
Eastern Ranges  Bye
Northern Knights  Bye
Gippsland Power  Bye
Bendigo Pioneers  Bye
NT Thunder Academy  Bye
GWS Academy  Bye
Gold Coast Academy  Bye
Sydney Academy  Bye
Brisbane Academy  Bye

Round 7[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Northern Knights1.22.34.89.10 64 Sat 21-May-2022 11:00 am Preston City Oval 
Calder Cannons2.35.88.1112.12 84 Calder Cannons won by 20 points
Sandringham Dragons2.05.47.69.12 66 Sun 22-May-2022 12:00 pm Trevor Barker Oval 
Eastern Ranges4.27.311.913.12 90 Eastern Ranges won by 24 points
Oakleigh Chargers4.37.610.813.10 88 Sun 22-May-2022 2:30 pm Trevor Barker Oval 
Tasmania U19s2.44.79.712.10 82 Oakleigh Chargers won by 6 points
Geelong Falcons  Bye
GWV Rebels  Bye
Western Jets  Bye
Dandenong Stingrays  Bye
Murray Bushrangers  Bye
Gippsland Power  Bye
Bendigo Pioneers  Bye
NT Thunder Academy  Bye
GWS Academy  Bye
Gold Coast Academy  Bye
Sydney Academy  Bye
Brisbane Academy  Bye

Round 8[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Dandenong Stingrays2.37.611.814.10 94 Fri 27-May-2022 7:00 pm Shepley Oval 
Sandringham Dragons1.42.96.129.19 73 Dandenong Stingrays won by 21 points
GWV Rebels1.35.410.714.9 93 Sat 28-May-2022 11:30 am Eureka Stadium 
Western Jets1.34.45.66.9 45 GWV Rebels won by 48 points
Tasmania U19s1.43.95.178.19 67 Sat 28-May-2022 12:00 pm York Park 
Eastern Ranges6.38.49.610.6 66 Tasmania U19s won by 1 point
Geelong Falcons3.15.28.211.7 73 Sat 28-May-2022 2:00 pm Eureka Stadium 
Oakleigh Chargers1.23.59.910.11 71 Geelong Falcons won by 2 points
Bendigo Pioneers3.23.37.510.9 69 Sun 29-May-2022 10:30 am Swan Hill Showgrounds 
Calder Cannons5.311.812.1016.11 107 Calder Cannons won by 38 points
Murray Bushrangers2.34.68.810.13 73 Sun 29-May-2022 1:00 pm Norm Minns Oval 
Gippsland Power6.310.511.614.9 93 Gippsland Power won by 20 points
Northern Knights  Bye
NT Thunder Academy  Bye
GWS Academy  Bye
Gold Coast Academy  Bye
Sydney Academy  Bye
Brisbane Academy  Bye

Round 9[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Oakleigh Chargers4.39.511.614.9 93 Sat 4-Jun-2022 10:00 am Warrawee Park 
Calder Cannons2.13.36.38.8 56 Oakleigh Chargers won by 37 points
Dandenong Stingrays4.65.910.1512.16 88 Sat 4-Jun-2022 11:30 am Shepley Oval 
GWV Rebels1.14.75.911.10 76 Dandenong Stingrays won by 12 points
Sandringham Dragons3.38.416.717.10 112 Sat 4-Jun-2022 1:00 pm Moorabbin Oval 
Northern Knights1.22.43.75.11 41 Sandringham Dragons won by 71 points
Murray Bushrangers1.24.64.86.9 45 Sat 4-Jun-2022 2:00 pm Highgate Reserve 
Tasmania U19s1.43.77.710.8 68 Tasmania U19s won by 23 points
Gippsland Power2.44.68.712.9 81 Sat 4-Jun-2022 2:00 pm Shepley Oval 
Geelong Falcons1.23.27.38.5 53 Gippsland Power won by 28 points
Western Jets1.65.97.99.9 63 Sun 5-Jun-2022 1:00 pm Chirnside Park 
Bendigo Pioneers4.16.211.314.5 89 Bendigo Pioneers won by 26 points
Eastern Ranges  Bye
NT Thunder Academy  Bye
GWS Academy  Bye
Gold Coast Academy  Bye
Sydney Academy  Bye
Brisbane Academy  Bye

Round 10[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Northern Knights4.07.210.312.5 77 Sat 18-Jun-2022 11:00 am Preston City Oval 
Eastern Ranges3.06.212.514.7 91 Eastern Ranges won by 14 points
GWV Rebels2.07.510.713.8 86 Sat 18-Jun-2022 11:30 am Eureka Stadium 
Oakleigh Chargers3.44.44.78.13 61 GWV Rebels won by 25 points
Tasmania U19s2.02.33.45.5 35 Sat 18-Jun-2022 12:30 pm Kingston Twin Ovals 
Dandenong Stingrays4.38.811.1217.13 115 Dandenong Stingrays won by 80 points
Geelong Falcons3.16.411.715.11 101 Sat 18-Jun-2022 2:00 pm Eureka Stadium 
Calder Cannons3.05.08.19.5 59 Geelong Falcons won by 42 points
Western Jets2.14.26.38.6 54 Sun 19-Jun-2022 11:00 am W.C.G. 
Sandringham Dragons1.45.119.1213.16 94 Sandringham Dragons won by 40 points
Bendigo Pioneers2.24.46.67.9 51 Sun 19-Jun-2022 11:30 am Mildura Reserve 
Murray Bushrangers1.23.46.69.7 61 Murray Bushrangers won by 10 points
Gippsland Power  Bye
NT Thunder Academy  Bye
GWS Academy  Bye
Gold Coast Academy  Bye
Sydney Academy  Bye
Brisbane Academy  Bye

Round 11[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Oakleigh Chargers0.54.76.118.12 60 Sat 25-Jun-2022 10:30 am Warrawee Park 
Dandenong Stingrays3.26.59.710.12 72 Dandenong Stingrays won by 12 points
Gippsland Power5.18.29.310.5 65 Sat 25-Jun-2022 1:00 pm Morwell Reserve 
Sandringham Dragons1.32.64.117.18 60 Gippsland Power won by 5 points
Calder Cannons3.34.45.48.6 54 Sat 25-Jun-2022 2:15 pm Highgate Reserve 
Eastern Ranges3.07.310.514.6 90 Eastern Ranges won by 36 points
Northern Knights1.15.56.610.10 70 Sat 25-Jun-2022 2:15 pm Preston City Oval 
GWV Rebels3.47.510.1012.12 84 GWV Rebels won by 14 points
Geelong Falcons2.44.86.99.13 67 Sun 26-Jun-2022 12:30 pm Chirnside Park 
Murray Bushrangers2.17.110.413.7 85 Murray Bushrangers won by 18 points
Bendigo Pioneers3.23.44.64.7 31 Sun 26-Jun-2022 2:00 pm Highgate Reserve 
Tasmania U19s3.47.611.914.16 100 Tasmania U19s won by 69 points
Western Jets  Bye
NT Thunder Academy  Bye
GWS Academy  Bye
Gold Coast Academy  Bye
Sydney Academy  Bye
Brisbane Academy  Bye

Round 12[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Calder Cannons     Sat 9-Jul-2022 10:30 am Highgate Reserve 
Northern Knights     Calder Cannons vs Northern Knights 
Gippsland Power     Sat 9-Jul-2022 1:00 pm Morwell Reserve 
Oakleigh Chargers     Gippsland Power vs Oakleigh Chargers 
Dandenong Stingrays     Sat 9-Jul-2022 2:00 pm Shepley Oval 
Murray Bushrangers     Dandenong Stingrays vs Murray Bushrangers 
Western Jets     Sun 10-Jul-2022 11:00 am Chirnside Park 
Eastern Ranges     Western Jets vs Eastern Ranges 
GWV Rebels     Sun 10-Jul-2022 1:00 pm Eureka Stadium 
Sandringham Dragons     GWV Rebels vs Sandringham Dragons 
Geelong Falcons     Sun 10-Jul-2022 1:30 pm Chirnside Park 
Bendigo Pioneers     Geelong Falcons vs Bendigo Pioneers 
Tasmania U19s  Bye
NT Thunder Academy  Bye
GWS Academy  Bye
Gold Coast Academy  Bye
Sydney Academy  Bye
Brisbane Academy  Bye

Round 13[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Eastern Ranges     Sat 23-Jul-2022 10:30 am Box Hill City Oval 
Dandenong Stingrays     Eastern Ranges vs Dandenong Stingrays 
Murray Bushrangers     Sat 23-Jul-2022 1:00 pm Norm Minns Oval 
Oakleigh Chargers     Murray Bushrangers vs Oakleigh Chargers 
Sandringham Dragons     Sat 23-Jul-2022 1:30 pm Moorabbin Oval 
Geelong Falcons     Sandringham Dragons vs Geelong Falcons 
Western Jets     Sat 23-Jul-2022 2:15 pm W.C.G. 
GWV Rebels     Western Jets vs GWV Rebels 
Tasmania U19s     Sun 24-Jul-2022 10:30 am Kingston Twin Ovals 
Gippsland Power     Tasmania U19s vs Gippsland Power 
Bendigo Pioneers     Sun 24-Jul-2022 1:00 pm Queen Elizabeth Oval 
Northern Knights     Bendigo Pioneers vs Northern Knights 
Calder Cannons  Bye
NT Thunder Academy  Bye
GWS Academy  Bye
Gold Coast Academy  Bye
Sydney Academy  Bye
Brisbane Academy  Bye

Round 14[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Western Jets     Fri 29-Jul-2022 7:00 pm Chirnside Park 
Geelong Falcons     Western Jets vs Geelong Falcons 
Gippsland Power     Sat 30-Jul-2022 1:00 pm Morwell Reserve 
Northern Knights     Gippsland Power vs Northern Knights 
Tasmania U19s     Sat 30-Jul-2022 1:00 pm Kingston Twin Ovals 
Calder Cannons     Tasmania U19s vs Calder Cannons 
GWV Rebels     Sat 30-Jul-2022 2:00 pm Eureka Stadium 
Eastern Ranges     GWV Rebels vs Eastern Ranges 
Oakleigh Chargers  Bye
Sandringham Dragons  Bye
Dandenong Stingrays  Bye
Murray Bushrangers  Bye
Bendigo Pioneers  Bye
NT Thunder Academy  Bye
GWS Academy  Bye
Gold Coast Academy  Bye
Sydney Academy  Bye
Brisbane Academy  Bye

Round 15[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Eastern Ranges     Sat 6-Aug-2022 11:00 am Box Hill City Oval 
Sandringham Dragons     Eastern Ranges vs Sandringham Dragons 
Northern Knights     Sat 6-Aug-2022 12:00 pm Preston City Oval 
Tasmania U19s     Northern Knights vs Tasmania U19s 
Murray Bushrangers     Sat 6-Aug-2022 1:00 pm Deakin Reserve 
Calder Cannons     Murray Bushrangers vs Calder Cannons 
Western Jets     Sat 6-Aug-2022 2:15 pm W.C.G. 
Oakleigh Chargers     Western Jets vs Oakleigh Chargers 
Dandenong Stingrays     Sun 7-Aug-2022 11:45 am Shepley Oval 
Bendigo Pioneers     Dandenong Stingrays vs Bendigo Pioneers 
Gippsland Power     Sun 7-Aug-2022 2:15 pm Shepley Oval 
GWV Rebels     Gippsland Power vs GWV Rebels 
Geelong Falcons  Bye
NT Thunder Academy  Bye
GWS Academy  Bye
Gold Coast Academy  Bye
Sydney Academy  Bye
Brisbane Academy  Bye

Round 16[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Dandenong Stingrays     Fri 19-Aug-2022 7:30 pm Frankston Park 
Gippsland Power     Dandenong Stingrays vs Gippsland Power 
Western Jets     Sat 20-Aug-2022 10:00 am Highgate Reserve 
Northern Knights     Western Jets vs Northern Knights 
Calder Cannons     Sat 20-Aug-2022 12:30 pm Highgate Reserve 
Eastern Ranges     Calder Cannons vs Eastern Ranges 
Sandringham Dragons     Sat 20-Aug-2022 3:00 pm Highgate Reserve 
Oakleigh Chargers     Sandringham Dragons vs Oakleigh Chargers 
Bendigo Pioneers     Sun 21-Aug-2022 11:30 am Queen Elizabeth Oval 
Murray Bushrangers     Bendigo Pioneers vs Murray Bushrangers 
GWV Rebels     Sun 21-Aug-2022 2:00 pm Queen Elizabeth Oval 
Geelong Falcons     GWV Rebels vs Geelong Falcons 
Tasmania U19s  Bye
NT Thunder Academy  Bye
GWS Academy  Bye
Gold Coast Academy  Bye
Sydney Academy  Bye
Brisbane Academy  Bye

Footnotes

* Behinds calculated from the 1965 season on.
+ Score at the end of extra time.