Australian Football

AustralianFootball.com Celebrating the history of the great Australian game

 

SFNL - KEY FACTS

Official name
Southern Football Netball League

Known as
SFNL

Headquarters
PO Box 1018, Moorabbin, VIC, 3189

Phone
(03) 9553 5644

Email
administration@sfl.com.au

Website
sfnl.com.au

Affiliated competitions (Current)
Women's Premiership Season 2017-2022; Premiership season 1963-2022


Premiership Season

Official Name
SFNL Premiership Season

Duration
1963–2022

Affiliated clubs (Current)
Murrumbeena (VIC) 1963-2022; East Brighton (VIC) 1963-2022; St. Kilda City (VIC) 1964-2022; East Malvern (VIC) 1973-2022; Port Melbourne Colts (VIC) 1975-; Cheltenham (VIC) 1982-2022; Clayton (VIC) 1982-; Highett (VIC) 1982-2022; Moorabbin (VIC) -2022; Ashwood (VIC) 1985-2022; Black Rock (VIC) 1986-2022; Lyndale (VIC) 1987-; Mordialloc (VIC) 1989-2022; St. Paul's East Bentleigh (VIC) 1993-2022; South Yarra (VIC) 1993-2022; Springvale Districts (VIC) 1993-2022; Bentleigh Demons (VIC) 1993-; Caulfield Bears (VIC) 1993-2022; Chelsea Heights (VIC) 1993-2022; Dandenong (VIC) 1993-2022; Hampton (VIC) 1993-2022; Heatherton (VIC) 1993-2022; Doveton Eagles (VIC) 1995-2022; Skye (VIC) 2006-2022; South Mornington (VIC) -2022; Dingley (VIC) 2007-2022; Endeavour Hills (VIC) 2011-2022; Hallam (VIC) 2012-2022; Carrum Patterson Lakes (VIC) 2013-2022; Keysborough (VIC) 2015-2022; Lyndhurst  (VIC) 2016-2022; Mordialloc WFC (VIC) 2017-2022; Hallam WFC (VIC) 2017-2022; Highett WFC (VIC) 2017-; Lyndhurst WFC (VIC) 2017-2022; Hampton Park (VIC) 2018-2022; Frankston Dolphins (SFNL) (VIC) 2018-2022; Narre South Saints (VIC) 2020-2022; Cranbourne (VIC) 2022; Doveton (VIC) 2022

Affiliated clubs (Historical)
Noble Park (VIC) -1999; Oakleigh District (VIC) -2021; Sandown (VIC) 1963-; South Melbourne Districts (VIC) 1963-1999; Balwyn (VIC) 1963-2006; Beaumaris (VIC) 1963-1994; Canterbury (VIC) 1963-2008; Carnegie (VIC) 1963-1999; Mount Waverley (VIC) 1963-1993; Burwood (VIC) 1963-1984; North Kew (VIC) 1963-2006; East Malvern (Original) (VIC) 1965-1984; East Hawthorn (VIC) 1975-1987; Mentone (VIC) 1982-1992; Parkdale (VIC) 1982-2003; Hawthorn Citizens (VIC) 1983-1994; Caulfied Kontias (VIC) 1992; Mount Waverley (VIC) 1993-2018; Whitehorse Pioneers (VIC) 1993-1997; Box Hill North (VIC) 1993-2001; Syndal-Tally Ho (VIC) 1993-1996; Eley Park (VIC) 1993; Lower Plenty (VIC) 1993-1994; Burwood United (VIC) 1993; Fairfield (VIC) 1993-1995; Carrum Downs (VIC) 1993-1999; East Camberwell (VIC) 1993-1994; East Bentleigh (VIC) 1993-1995; Ashburton Chadstone (VIC) 1993-1994; Camberwell Power (VIC) 1993-1996; Cheltenham Assumption (VIC) 1993-1998; Collingwood District (VIC) 1993-1995; North Blackburn (VIC) 1993-1995; Boronia Park (VIC) 1994-1999; Mount Waverley-Burwood (VIC) 1994-1997; Richmond Rosellas (VIC) 1994-1995; Surrey Park (VIC) 1995-2001; Heidelberg Colts (VIC) 1995; Brooklyn (VIC) 2003-2004; Cerberus (VIC) 2004-2010; Parkmore (VIC) 2005-2007; Southern Dragons (VIC) 2009-2015; Oakleigh District WFC (VIC) 2017-

Affiliated grounds (Current)
A.J. Robinson Oval; Barry Powell Reserve; Barry Simon Reserve; Beazley Reserve; Ben Kavanagh Reserve; Bentleigh Reserve; Carrum Downs Reserve; Cheltenham Reserve; Citation Oval; Dingley Reserve; Donald MacDonald; Dunlop Reserve; Essex Heights Reserve; Greaves Reserve; Hallam Reserve; Heatherton Reserve; HMAS Cerberus; Hurlingham Reserve; J.L. Murphy Reserve; Jordan Reserve; Keysborough Reserve; Koornang Park; Leigh Park; Linton St; Livingston Reserve; Marriott Waters Reserve; McKinnon Reserve; Meade Reserve; Murrumbeena Park; North Port Oval; Overport Park; Peanut Farm; Peterson St Reserve; Power Reserve; Robert Booth Reserve; Roy Dore Reserve; Springvale Reserve; Strathaird Reserve; Turner Rd Reserve; Widdop Crescent Reserve

Affiliated grounds (Historical)
Charles Green Reserve; Edinburgh Reserve; Fritsch Holzer Park; Kananook Reserve; Keeley Reserve; LS Reid Oval; Mayfield Reserve; Namatjira Park; Princes Hwy Reserve; Trevor Barker Oval; William Street Reserve

2022 SFNL Premiership Season

 
 

2022 Ladder

LP Club P W L D For Agn % Pts
1 Cheltenham 18 16 2 0 1986 999 198.80 64
2 Cranbourne 18 14 4 0 1855 999 185.69 56
3 St. Paul's East Bentleigh 18 13 5 0 1681 1231 136.56 52
4 Dingley 18 12 6 0 1596 1113 143.40 48
5 St. Kilda City 18 12 6 0 1675 1251 133.89 48
6 Springvale Districts 18 8 10 0 1280 1374 93.16 32
7 Port Melbourne Colts 18 7 11 0 1380 1720 80.23 28
8 Mordialloc 18 5 13 0 1018 1671 60.92 20
9 Bentleigh Demons 18 3 15 0 1064 1903 55.91 12
10 East Malvern 18 0 18 0 716 1990 35.98 0
  H&A 90 90 90 0 14251 14251 100.00 360
  Finals 6 6 6 0 894 894 100.00 24

2022 Round by Round

Round 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | QF | EF | 2SF | 1SF | PF | GF

Round 1[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Port Melbourne Colts6.28.69.79.9 63 Fri 1-Apr-2022 7:00 pm J.L. Murphy Reserve 
St. Kilda City4.77.915.1217.13 115 St. Kilda City won by 52 points
East Malvern1.32.93.94.11 35 Sat 2-Apr-2022 2:00 pm Dunlop Reserve 
Mordialloc2.24.26.79.11 65 Mordialloc won by 30 points
Cheltenham2.23.76.127.13 55 Sat 2-Apr-2022 2:00 pm Cheltenham Reserve 
Dingley3.36.48.612.9 81 Dingley won by 26 points
Springvale Districts1.06.47.57.5 47 Sat 2-Apr-2022 2:00 pm Springvale Reserve 
Cranbourne1.65.88.1513.19 97 Cranbourne won by 50 points
St. Paul's East Bentleigh7.38.713.1220.15 135 Sat 2-Apr-2022 6:15 pm McKinnon Reserve 
Bentleigh Demons2.16.47.47.6 48 St. Paul's East Bentleigh won by 87 points

Round 2[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Mordialloc4.64.615.915.9 99 Sat 9-Apr-2022 2:00 pm Ben Kavanagh Reserve 
Cheltenham6.27.210.610.6 66 Mordialloc won by 33 points
St. Kilda City3.46.510.815.14 104 Sat 9-Apr-2022 2:00 pm Peanut Farm 
Springvale Districts2.22.66.89.9 63 St. Kilda City won by 41 points
Dingley4.37.715.916.13 109 Sat 9-Apr-2022 2:00 pm Dingley Reserve 
Port Melbourne Colts3.27.57.1312.15 87 Dingley won by 22 points
Bentleigh Demons4.54.67.811.10 76 Sat 9-Apr-2022 2:20 pm Bentleigh Reserve 
East Malvern1.13.35.65.9 39 Bentleigh Demons won by 37 points
Cranbourne1.010.1118.1519.18 132 Sat 9-Apr-2022 2:30 pm Livingston Reserve 
St. Paul's East Bentleigh0.23.84.97.13 55 Cranbourne won by 77 points

Round 3[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Springvale Districts1.06.18.313.4 82 Fri 15-Apr-2022 2:10 pm Springvale Reserve 
Dingley4.46.69.810.9 69 Springvale Districts won by 13 points
East Malvern2.04.56.57.7 49 Sat 23-Apr-2022 2:00 pm Dunlop Reserve 
St. Paul's East Bentleigh7.38.415.816.12 108 St. Paul's East Bentleigh won by 59 points
Port Melbourne Colts6.38.610.915.13 103 Sat 23-Apr-2022 2:00 pm J.L. Murphy Reserve 
Mordialloc1.24.49.912.10 82 Port Melbourne Colts won by 21 points
St. Kilda City1.35.47.810.8 68 Sat 23-Apr-2022 2:00 pm Peanut Farm 
Cranbourne7.311.616.819.12 126 Cranbourne won by 58 points
Cheltenham3.67.915.1225.14 164 Mon 25-Apr-2022 2:00 pm Cheltenham Reserve 
Bentleigh Demons3.25.27.29.6 60 Cheltenham won by 104 points

Round 4[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Mordialloc2.22.56.77.9 51 Sat 30-Apr-2022 2:00 pm Ben Kavanagh Reserve 
Springvale Districts1.52.66.86.12 48 Mordialloc won by 3 points
St. Paul's East Bentleigh5.37.310.511.7 73 Sat 30-Apr-2022 2:00 pm McKinnon Reserve 
Cheltenham5.36.511.913.10 88 Cheltenham won by 15 points
Cranbourne3.27.39.814.13 97 Sat 30-Apr-2022 2:20 pm Livingston Reserve 
East Malvern0.03.44.64.8 32 Cranbourne won by 65 points
Dingley3.47.69.812.8 80 Sat 30-Apr-2022 2:20 pm Dingley Reserve 
St. Kilda City4.18.49.613.7 85 St. Kilda City won by 5 points
Bentleigh Demons2.36.88.138.16 64 Sat 30-Apr-2022 6:30 pm Bentleigh Reserve 
Port Melbourne Colts4.45.610.915.12 102 Port Melbourne Colts won by 38 points

Round 5[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Port Melbourne Colts4.16.37.510.6 66 Sat 7-May-2022 2:00 pm J.L. Murphy Reserve 
St. Paul's East Bentleigh2.37.912.1117.14 116 St. Paul's East Bentleigh won by 50 points
St. Kilda City3.16.612.720.7 127 Sat 7-May-2022 2:00 pm Peanut Farm 
Mordialloc0.21.44.98.10 58 St. Kilda City won by 69 points
Dingley1.22.33.46.6 42 Sat 7-May-2022 2:00 pm Dingley Reserve 
Cranbourne2.14.28.58.6 54 Cranbourne won by 12 points
Springvale Districts3.44.57.1011.12 78 Sat 7-May-2022 2:00 pm Springvale Reserve 
Bentleigh Demons1.23.55.57.8 50 Springvale Districts won by 28 points
Cheltenham1.55.89.1213.20 98 Sat 7-May-2022 2:20 pm Cheltenham Reserve 
East Malvern2.42.64.84.9 33 Cheltenham won by 65 points

Round 6[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Cheltenham4.26.67.1013.11 89 Fri 15-Apr-2022 2:00 pm Cheltenham Reserve 
Cranbourne0.03.18.211.5 71 Cheltenham won by 18 points
Mordialloc0.12.53.66.9 45 Sat 14-May-2022 2:00 pm Ben Kavanagh Reserve 
Dingley6.69.1015.1319.14 128 Dingley won by 83 points
East Malvern2.65.97.117.14 56 Sat 14-May-2022 2:00 pm Dunlop Reserve 
Port Melbourne Colts7.310.913.1622.18 150 Port Melbourne Colts won by 94 points
St. Paul's East Bentleigh1.75.87.1011.16 82 Sat 14-May-2022 2:00 pm McKinnon Reserve 
Springvale Districts4.06.18.89.9 63 St. Paul's East Bentleigh won by 19 points
Bentleigh Demons2.62.74.104.11 35 Sat 14-May-2022 2:20 pm Bentleigh Reserve 
St. Kilda City4.18.710.917.15 117 St. Kilda City won by 82 points

Round 7[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Port Melbourne Colts4.04.59.812.9 81 Sat 21-May-2022 2:00 pm J.L. Murphy Reserve 
Cheltenham3.65.109.1113.13 91 Cheltenham won by 10 points
Cranbourne5.310.416.719.10 124 Sat 21-May-2022 2:00 pm Livingston Reserve 
Mordialloc0.33.34.45.6 36 Cranbourne won by 88 points
St. Kilda City4.15.36.49.5 59 Sat 21-May-2022 2:00 pm Peanut Farm 
St. Paul's East Bentleigh3.36.711.1314.13 97 St. Paul's East Bentleigh won by 38 points
Dingley3.011.520.520.10 130 Sat 21-May-2022 2:00 pm Dingley Reserve 
Bentleigh Demons1.02.15.56.9 45 Dingley won by 85 points
Springvale Districts5.28.59.910.15 75 Sat 21-May-2022 2:00 pm Springvale Reserve 
East Malvern3.03.24.36.4 40 Springvale Districts won by 35 points

Round 8[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
St. Paul's East Bentleigh4.28.412.513.13 91 Sat 28-May-2022 1:40 pm McKinnon Reserve 
Dingley2.34.77.109.13 67 St. Paul's East Bentleigh won by 24 points
East Malvern2.03.15.45.8 38 Sat 28-May-2022 2:00 pm Dunlop Reserve 
St. Kilda City0.25.711.1314.16 100 St. Kilda City won by 62 points
Port Melbourne Colts4.25.510.913.10 88 Sat 28-May-2022 2:00 pm J.L. Murphy Reserve 
Cranbourne4.27.712.919.14 128 Cranbourne won by 40 points
Cheltenham6.212.720.926.13 169 Sat 28-May-2022 2:00 pm Cheltenham Reserve 
Springvale Districts0.01.22.57.5 47 Cheltenham won by 122 points
Bentleigh Demons5.18.111.311.7 73 Sat 28-May-2022 2:20 pm Bentleigh Reserve 
Mordialloc1.15.710.812.10 82 Mordialloc won by 9 points

Round 9[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Mordialloc1.14.64.86.12 48 Sat 4-Jun-2022 2:00 pm Ben Kavanagh Reserve 
St. Paul's East Bentleigh4.56.610.911.9 75 St. Paul's East Bentleigh won by 27 points
Cheltenham2.33.107.1410.16 76 Sat 4-Jun-2022 2:00 pm Cheltenham Reserve 
St. Kilda City0.03.44.610.6 66 Cheltenham won by 10 points
Cranbourne4.65.712.912.9 81 Sat 4-Jun-2022 2:00 pm Livingston Reserve 
Bentleigh Demons0.62.113.123.12 30 Cranbourne won by 51 points
Springvale Districts3.08.210.417.9 111 Sat 4-Jun-2022 2:00 pm Springvale Reserve 
Port Melbourne Colts1.24.35.67.7 49 Springvale Districts won by 62 points
Dingley4.76.1111.1417.15 117 Sat 4-Jun-2022 2:20 pm Dingley Reserve 
East Malvern2.03.26.38.5 53 Dingley won by 64 points

Round 10[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Mordialloc4.26.710.813.10 88 Sat 18-Jun-2022 2:00 pm Ben Kavanagh Reserve 
East Malvern1.33.45.68.8 56 Mordialloc won by 32 points
Cranbourne11.115.422.824.15 159 Sat 18-Jun-2022 2:00 pm Livingston Reserve 
Springvale Districts1.16.46.59.5 59 Cranbourne won by 100 points
St. Kilda City6.410.812.1316.16 112 Sat 18-Jun-2022 2:00 pm Peanut Farm 
Port Melbourne Colts3.35.510.611.8 74 St. Kilda City won by 38 points
Bentleigh Demons4.26.49.711.9 75 Sat 18-Jun-2022 2:20 pm Bentleigh Reserve 
St. Paul's East Bentleigh4.110.714.921.12 138 St. Paul's East Bentleigh won by 63 points
Dingley0.11.34.56.10 46 Sat 18-Jun-2022 2:20 pm Dingley Reserve 
Cheltenham4.77.1013.1118.11 119 Cheltenham won by 73 points

Round 11[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
East Malvern1.14.45.59.11 65 Sat 25-Jun-2022 2:00 pm Dunlop Reserve 
Bentleigh Demons4.18.212.514.7 91 Bentleigh Demons won by 26 points
Port Melbourne Colts5.26.47.59.6 60 Sat 25-Jun-2022 2:00 pm J.L. Murphy Reserve 
Dingley1.17.58.1010.15 75 Dingley won by 15 points
Cheltenham4.311.617.1022.13 145 Sat 25-Jun-2022 2:00 pm Cheltenham Reserve 
Mordialloc0.11.13.14.1 25 Cheltenham won by 120 points
St. Paul's East Bentleigh5.18.59.712.9 81 Sat 25-Jun-2022 2:00 pm McKinnon Reserve 
Cranbourne5.37.38.912.11 83 Cranbourne won by 2 points
Springvale Districts2.06.59.512.7 79 Sat 25-Jun-2022 2:00 pm Springvale Reserve 
St. Kilda City1.43.45.106.12 48 Springvale Districts won by 31 points

Round 12[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Mordialloc1.35.47.87.8 50 Sat 2-Jul-2022 2:00 pm Ben Kavanagh Reserve 
Port Melbourne Colts3.18.210.612.9 81 Port Melbourne Colts won by 31 points
Cranbourne8.7 55 Sat 2-Jul-2022 2:00 pm Livingston Reserve 
St. Kilda City13.9 87 St. Kilda City won by 32 points
St. Paul's East Bentleigh3.412.1114.1323.16 154 Sat 2-Jul-2022 2:00 pm McKinnon Reserve 
East Malvern0.10.21.73.7 25 St. Paul's East Bentleigh won by 129 points
Dingley1.45.117.1310.16 76 Sat 2-Jul-2022 2:00 pm Dingley Reserve 
Springvale Districts1.22.45.57.8 50 Dingley won by 26 points
Bentleigh Demons3.24.34.64.6 30 Sat 2-Jul-2022 2:20 pm Bentleigh Reserve 
Cheltenham1.47.1012.1315.22 112 Cheltenham won by 82 points

Round 13[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
East Malvern2.23.24.34.3 27 Sat 9-Jul-2022 2:00 pm Dunlop Reserve 
Cranbourne6.116.420.729.12 186 Cranbourne won by 159 points
Port Melbourne Colts2.66.118.1612.24 96 Sat 9-Jul-2022 2:00 pm J.L. Murphy Reserve 
Bentleigh Demons2.25.210.414.7 91 Port Melbourne Colts won by 5 points
Cheltenham3.18.210.216.4 100 Sat 9-Jul-2022 2:00 pm Cheltenham Reserve 
St. Paul's East Bentleigh0.10.33.76.7 43 Cheltenham won by 57 points
St. Kilda City1.33.57.911.11 77 Sat 9-Jul-2022 2:00 pm Peanut Farm 
Dingley1.21.54.95.13 43 St. Kilda City won by 34 points
Springvale Districts3.24.44.815.13 103 Sat 9-Jul-2022 2:00 pm Springvale Reserve 
Mordialloc0.13.13.44.11 35 Springvale Districts won by 68 points

Round 14[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Mordialloc1.16.56.58.12 60 Sat 16-Jul-2022 2:00 pm Ben Kavanagh Reserve 
St. Kilda City3.63.79.1410.14 74 St. Kilda City won by 14 points
Bentleigh Demons3.65.68.68.6 54 Sat 16-Jul-2022 2:00 pm Bentleigh Reserve 
Springvale Districts1.17.57.713.11 89 Springvale Districts won by 35 points
East Malvern1.12.32.42.4 16 Sat 16-Jul-2022 2:00 pm Dunlop Reserve 
Cheltenham6.69.916.1521.18 144 Cheltenham won by 128 points
Cranbourne1.23.53.66.9 45 Sat 16-Jul-2022 2:00 pm Livingston Reserve 
Dingley3.43.58.98.10 58 Dingley won by 13 points
St. Paul's East Bentleigh2.73.78.1111.13 79 Sat 16-Jul-2022 2:00 pm McKinnon Reserve 
Port Melbourne Colts2.07.19.111.2 68 St. Paul's East Bentleigh won by 11 points

Round 15[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Cranbourne0.22.52.74.9 33 Sat 30-Jul-2022 2:00 pm Livingston Reserve 
Cheltenham0.114.157.2413.25 103 Cheltenham won by 70 points
Port Melbourne Colts3.36.78.911.12 78 Sat 30-Jul-2022 2:00 pm North Port Oval 
East Malvern1.24.28.48.5 53 Port Melbourne Colts won by 25 points
St. Kilda City5.47.914.1115.16 106 Sat 30-Jul-2022 2:00 pm Peanut Farm 
Bentleigh Demons1.12.75.109.12 66 St. Kilda City won by 40 points
Dingley5.48.715.1918.21 129 Sat 30-Jul-2022 2:00 pm Dingley Reserve 
Mordialloc0.02.44.47.6 48 Dingley won by 81 points
Springvale Districts2.14.65.67.11 53 Sat 30-Jul-2022 2:00 pm Springvale Reserve 
St. Paul's East Bentleigh2.43.510.911.9 75 St. Paul's East Bentleigh won by 22 points

Round 16[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Mordialloc0.02.35.55.7 37 Sat 6-Aug-2022 2:00 pm Ben Kavanagh Reserve 
Cranbourne4.76.810.1212.17 89 Cranbourne won by 52 points
Bentleigh Demons1.22.22.43.4 22 Sat 6-Aug-2022 2:00 pm Bentleigh Reserve 
Dingley7.313.1117.1426.17 173 Dingley won by 151 points
East Malvern1.13.54.94.10 34 Sat 6-Aug-2022 2:00 pm Dunlop Reserve 
Springvale Districts2.45.78.816.9 105 Springvale Districts won by 71 points
Cheltenham1.38.614.1124.13 157 Sat 6-Aug-2022 2:00 pm Cheltenham Reserve 
Port Melbourne Colts2.35.35.38.4 52 Cheltenham won by 105 points
St. Paul's East Bentleigh3.37.49.616.8 104 Sat 6-Aug-2022 2:00 pm McKinnon Reserve 
St. Kilda City2.18.38.412.7 79 St. Paul's East Bentleigh won by 25 points

Round 17[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Cranbourne4.610.717.1125.15 165 Sat 13-Aug-2022 2:00 pm Livingston Reserve 
Port Melbourne Colts0.01.31.31.6 12 Cranbourne won by 153 points
St. Kilda City26.14 170 Sat 13-Aug-2022 2:00 pm Peanut Farm 
East Malvern5.6 36 St. Kilda City won by 134 points
Dingley4.28.39.613.7 85 Sat 13-Aug-2022 2:00 pm Dingley Reserve 
St. Paul's East Bentleigh3.15.37.310.6 66 Dingley won by 19 points
Springvale Districts5.25.47.79.8 62 Sat 13-Aug-2022 2:20 pm Springvale Reserve 
Cheltenham4.18.513.617.10 112 Cheltenham won by 50 points
Mordialloc4.38.69.109.12 66 Sat 13-Aug-2022 2:20 pm Bentleigh Reserve 
Bentleigh Demons3.07.411.716.10 106 Bentleigh Demons won by 40 points

Round 18[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Bentleigh Demons1.15.36.47.6 48 Sat 20-Aug-2022 2:00 pm Bentleigh Reserve 
Cranbourne3.68.915.1219.16 130 Cranbourne won by 82 points
East Malvern1.12.33.34.5 29 Sat 20-Aug-2022 2:00 pm Dunlop Reserve 
Dingley0.54.610.1312.16 88 Dingley won by 59 points
Port Melbourne Colts2.45.69.810.10 70 Sat 20-Aug-2022 2:00 pm J.L. Murphy Reserve 
Springvale Districts1.16.46.79.12 66 Port Melbourne Colts won by 4 points
St. Paul's East Bentleigh0.35.1010.1215.19 109 Sat 20-Aug-2022 2:00 pm McKinnon Reserve 
Mordialloc0.51.53.95.13 43 St. Paul's East Bentleigh won by 66 points
St. Kilda City5.26.77.812.9 81 Sat 20-Aug-2022 2:00 pm Peanut Farm 
Cheltenham4.17.410.715.8 98 Cheltenham won by 17 points

2022 Ladder

LP Club P W L D For Agn % Pts
1 Cheltenham 18 16 2 0 1986 999 198.80 64
2 Cranbourne 18 14 4 0 1855 999 185.69 56
3 St. Paul's East Bentleigh 18 13 5 0 1681 1231 136.56 52
4 Dingley 18 12 6 0 1596 1113 143.40 48
5 St. Kilda City 18 12 6 0 1675 1251 133.89 48
6 Springvale Districts 18 8 10 0 1280 1374 93.16 32
7 Port Melbourne Colts 18 7 11 0 1380 1720 80.23 28
8 Mordialloc 18 5 13 0 1018 1671 60.92 20
9 Bentleigh Demons 18 3 15 0 1064 1903 55.91 12
10 East Malvern 18 0 18 0 716 1990 35.98 0
  H&A 90 90 90 0 14251 14251 100.00 360
  Finals 6 6 6 0 894 894 100.00 24

Qualifying Final

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Cranbourne3.88.109.1412.17 89 Sat 27-Aug-2022 2:10 pm Linton St 
St. Paul's East Bentleigh2.25.210.312.7 79 Cranbourne won by 10 points

Elimination Final

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Dingley2.22.34.66.10 46 Sun 28-Aug-2022 2:10 pm Linton St 
St. Kilda City4.46.711.1115.15 105 St. Kilda City won by 59 points

Second Semi-final

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Cheltenham1.47.99.1114.14 98 Sat 3-Sep-2022 2:10 pm Linton St 
Cranbourne1.33.310.413.6 84 Cheltenham won by 14 points

First Semi-final

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
St. Paul's East Bentleigh2.65.129.1410.16 76 Sun 4-Sep-2022 2:10 pm Linton St 
St. Kilda City5.35.38.612.7 79 St. Kilda City won by 3 points

Preliminary Final

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Cranbourne4.16.210.312.6 78 Sat 10-Sep-2022 2:10 pm Linton St 
St. Kilda City0.72.125.148.18 66 Cranbourne won by 12 points

Grand Final

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Cheltenham1.05.56.66.8 44 Sat 17-Sep-2022 2:15 pm Linton St 
Cranbourne0.33.37.57.8 50 Cranbourne won by 6 points

Footnotes

* Behinds calculated from the 1965 season on.
+ Score at the end of extra time.