Australian Football

AustralianFootball.com Celebrating the history of the great Australian game

 

SFNL - KEY FACTS

Official name
Southern Football Netball League

Known as
SFNL

Former names
Southern Football League (SFL), 1992-2014; South East Suburban Football League (SESFL), 1963-1991

Headquarters
PO Box 1018, Moorabbin, VIC, 3189

Phone
(03) 9553 5644

Email
administration@sfl.com.au

Website
sfnl.com.au

Affiliated competitions (Current)
Women's Premiership Season 2017-2022; Premiership season 1963-2022


Premiership Season

Official Name
SFNL Premiership Season

Duration
1963–2022

Affiliated clubs (Current)
Murrumbeena (VIC) 1963-2022; Sandown (VIC) 1963-1976, 2002-2022; East Brighton (VIC) 1963-2022; St. Kilda City (VIC) 1964-2022; East Malvern (VIC) 1973-2022; Port Melbourne Colts (VIC) 1975-1980, 2016-2022; Cheltenham (VIC) 1982-2022; Clayton (VIC) 1982-1984, 1999-2022; Highett (VIC) 1982-2022; Moorabbin (VIC) 1982, 1993-2022; Ashwood (VIC) 1985-2022; Black Rock (VIC) 1986-2022; Lyndale (VIC) 1987-1988, 1993-2022; Mordialloc (VIC) 1989-2022; Mount Waverley (VIC) 1993-2022; St. Paul's East Bentleigh (VIC) 1993-2022; South Yarra (VIC) 1993-2022; Springvale Districts (VIC) 1993-2022; Bentleigh Demons (VIC) 1993-1999, 2011-2022; Caulfield Bears (VIC) 1993-2022; Chelsea Heights (VIC) 1993-2022; Dandenong (VIC) 1993-2022; Hampton (VIC) 1993-2022; Heatherton (VIC) 1993-2022; Doveton Eagles (VIC) 1995-2022; Skye (VIC) 2006-2022; South Mornington (VIC) 2006, 2020-2022; Dingley (VIC) 2007-2022; Endeavour Hills (VIC) 2011-2022; Hallam (VIC) 2012-2022; Carrum Patterson Lakes (VIC) 2013-2022; Keysborough (VIC) 2015-2022; Lyndhurst  (VIC) 2016-2022; Mordialloc WFC (VIC) 2017-2022; Hallam WFC (VIC) 2017-2022; Highett WFC (VIC) 2017-2022, 2017-; Lyndhurst WFC (VIC) 2017-2022; Hampton Park (VIC) 2018-2022; Frankston Dolphins (SFNL) (VIC) 2018-2022; Narre South Saints (VIC) 2020-2022

Affiliated clubs (Historical)
Noble Park (VIC) 1963, 1982-1999; Oakleigh District (VIC) 1963, 1982-2021; South Melbourne Districts (VIC) 1963-1999; Balwyn (VIC) 1963-2006; Beaumaris (VIC) 1963-1994; Canterbury (VIC) 1963-2008; Carnegie (VIC) 1963-1999; Mount Waverley (VIC) 1963-1993; Burwood (VIC) 1963-1984; North Kew (VIC) 1963-2006; East Malvern (Original) (VIC) 1965-1984; East Hawthorn (VIC) 1975-1987; Mentone (VIC) 1982-1992; Parkdale (VIC) 1982-2003; Hawthorn Citizens (VIC) 1983-1994; Caulfied Kontias (VIC) 1992; Whitehorse Pioneers (VIC) 1993-1997; Box Hill North (VIC) 1993-2001; Syndal-Tally Ho (VIC) 1993-1996; Eley Park (VIC) 1993; Lower Plenty (VIC) 1993-1994; Burwood United (VIC) 1993; Fairfield (VIC) 1993-1995; Carrum Downs (VIC) 1993-1999; East Camberwell (VIC) 1993-1994; East Bentleigh (VIC) 1993-1995; Ashburton Chadstone (VIC) 1993-1994; Camberwell Power (VIC) 1993-1996; Cheltenham Assumption (VIC) 1993-1998; Collingwood District (VIC) 1993-1995; North Blackburn (VIC) 1993-1995; Boronia Park (VIC) 1994-1999; Mount Waverley-Burwood (VIC) 1994-1997; Richmond Rosellas (VIC) 1994-1995; Surrey Park (VIC) 1995-2001; Heidelberg Colts (VIC) 1995; Brooklyn (VIC) 2003-2004; Cerberus (VIC) 2004-2010; Parkmore (VIC) 2005-2007; Southern Dragons (VIC) 2009-2015; Oakleigh District WFC (VIC) 2017-

Affiliated grounds (Current)
Barry Powell Reserve; Barry Simon Reserve; Beazley Reserve; Ben Kavanagh Reserve; Bentleigh Reserve; Carrum Downs Reserve; Cheltenham Reserve; Citation Oval; Dingley Reserve; Dunlop Reserve; Essex Heights Reserve; Greaves Reserve; Hallam Reserve; Heatherton Reserve; Hurlingham Reserve; J.L. Murphy Reserve; Keysborough Reserve; Koornang Park; Leigh Park; Marriott Waters Reserve; McAuliffe Oval; McKinnon Reserve; Meade Reserve; Murrumbeena Park; Overport Park; Peanut Farm; Peterson St Reserve; Power Reserve; Princes Hwy Reserve; Robert Booth Reserve; Roy Dore Reserve; Springvale Reserve; Strathaird Reserve; Turner Rd Reserve; Widdop Crescent Reserve; William Street Reserve

Affiliated grounds (Historical)
Charles Green Reserve; Donald MacDonald; Edinburgh Reserve; Fritsch Holzer Park; Kananook Reserve; Keeley Reserve; Linton St; LS Reid Oval; Mayfield Reserve; Namatjira Park; Trevor Barker Oval

2021 SFNL Premiership Season

 
 

2021 Ladder

LP Club P W L D A For Agn % Pts
1 Dingley 12 11 1 0 2 1315 588 223.64 44
2 Cheltenham 12 10 2 0 2 1304 724 180.11 40
3 St. Kilda City 12 9 3 0 2 1200 666 180.18 36
4 Port Melbourne Colts 12 9 3 0 2 1255 747 168.01 36
5 East Malvern 12 6 6 0 2 834 749 111.35 24
6 St. Paul's East Bentleigh 12 5 7 0 2 806 841 95.84 20
7 Bentleigh Demons 12 4 8 0 2 813 973 83.56 16
8 Mordialloc 12 4 8 0 2 685 1132 60.51 16
9 Oakleigh District 12 1 11 0 2 542 1408 38.49 4
10 Highett 12 1 11 0 2 530 1456 36.40 4
  H&A 60 60 60 0 15 9284 9284 100.00 240
  Total 60 60 60 0 15 9284 9284 100.00 240

2021 Round by Round

Round 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15

Round 1[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
St. Kilda City0.41.63.96.12 48 Fri 9-Apr-2021 7:00 pm Peanut Farm 
Port Melbourne Colts3.43.87.107.12 54 Port Melbourne Colts won by 6 points
East Malvern3.46.66.139.13 67 Sat 10-Apr-2021 2:00 pm Dunlop Reserve 
Oakleigh District1.02.42.63.7 25 East Malvern won by 42 points
Highett2.12.13.13.2 20 Sat 10-Apr-2021 2:00 pm Turner Rd Reserve 
Cheltenham3.66.1112.1119.17 131 Cheltenham won by 111 points
Dingley1.36.311.513.8 86 Sat 10-Apr-2021 2:20 pm Dingley Reserve 
Mordialloc0.01.31.54.7 31 Dingley won by 55 points
Bentleigh Demons2.27.39.512.8 80 Sat 10-Apr-2021 6:15 pm Bentleigh Reserve 
St. Paul's East Bentleigh1.21.35.78.11 59 Bentleigh Demons won by 21 points

Round 2[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Mordialloc3.14.35.47.7 49 Sat 17-Apr-2021 2:00 pm Ben Kavanagh Reserve 
St. Kilda City6.310.918.1324.17 161 St. Kilda City won by 112 points
Bentleigh Demons4.14.36.89.10 64 Sat 17-Apr-2021 2:00 pm Bentleigh Reserve 
East Malvern3.29.511.615.9 99 East Malvern won by 35 points
Cheltenham2.55.1110.1313.19 97 Sat 17-Apr-2021 2:00 pm Cheltenham Reserve 
St. Paul's East Bentleigh2.15.25.47.6 48 Cheltenham won by 49 points
Port Melbourne Colts11.1021.1425.15 165 Sat 17-Apr-2021 2:00 pm J.L. Murphy Reserve 
Highett0.30.30.6 6 Port Melbourne Colts won by 159 points
Oakleigh District0.21.32.64.7 31 Sat 17-Apr-2021 2:00 pm Princes Hwy Reserve 
Dingley5.411.617.824.9 153 Dingley won by 122 points

Round 3[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Cheltenham1.38.412.916.14 110 Sat 24-Apr-2021 2:00 pm Cheltenham Reserve 
Bentleigh Demons3.23.44.64.7 31 Cheltenham won by 79 points
St. Kilda City7.211.415.1120.12 132 Sat 24-Apr-2021 2:00 pm Peanut Farm 
Oakleigh District0.31.82.83.9 27 St. Kilda City won by 105 points
Highett5.08.08.110.1 61 Sat 24-Apr-2021 2:00 pm Turner Rd Reserve 
Mordialloc1.64.98.1114.12 96 Mordialloc won by 35 points
Dingley8.8 56 Sat 24-Apr-2021 2:20 pm Dingley Reserve 
East Malvern7.8 50 Dingley won by 6 points
St. Paul's East Bentleigh1.12.22.53.8 26 Sat 24-Apr-2021 2:30 pm McKinnon Reserve 
Port Melbourne Colts3.55.66.108.12 60 Port Melbourne Colts won by 34 points

Round 4[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Mordialloc6.16.19.613.8 86 Sat 1-May-2021 2:00 pm Ben Kavanagh Reserve 
St. Paul's East Bentleigh1.03.63.97.14 56 Mordialloc won by 30 points
East Malvern2.43.63.135.17 47 Sat 1-May-2021 2:00 pm Dunlop Reserve 
St. Kilda City3.08.58.912.12 84 St. Kilda City won by 37 points
Port Melbourne Colts3.36.78.1113.12 90 Sat 1-May-2021 2:00 pm J.L. Murphy Reserve 
Cheltenham6.09.315.619.7 121 Cheltenham won by 31 points
Oakleigh District5.46.69.611.7 73 Sat 1-May-2021 2:00 pm Princes Hwy Reserve 
Highett1.24.35.69.10 64 Oakleigh District won by 9 points
Bentleigh Demons4.65.710.1110.13 73 Sat 1-May-2021 2:20 pm Bentleigh Reserve 
Dingley2.13.43.47.14 56 Bentleigh Demons won by 17 points

Round 5[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Cheltenham2.46.610.1115.15 105 Sat 8-May-2021 2:00 pm Cheltenham Reserve 
Mordialloc3.36.58.512.6 78 Cheltenham won by 27 points
St. Paul's East Bentleigh4.85.128.1414.17 101 Sat 8-May-2021 2:00 pm McKinnon Reserve 
Oakleigh District2.05.07.18.3 51 St. Paul's East Bentleigh won by 50 points
St. Kilda City0.24.25.47.11 53 Sat 8-May-2021 2:00 pm Peanut Farm 
Dingley3.07.28.617.12 114 Dingley won by 61 points
Highett1.32.43.83.11 29 Sat 8-May-2021 2:00 pm Turner Rd Reserve 
East Malvern3.212.718.1127.16 178 East Malvern won by 149 points
Bentleigh Demons4.26.48.811.14 80 Sat 8-May-2021 2:20 pm Bentleigh Reserve 
Port Melbourne Colts4.36.611.917.13 115 Port Melbourne Colts won by 35 points

Round 6[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Mordialloc0.25.25.39.4 58 Sat 15-May-2021 2:00 pm Ben Kavanagh Reserve 
Port Melbourne Colts3.26.57.98.9 57 Mordialloc won by 1 point
East Malvern2.24.56.710.13 73 Sat 15-May-2021 2:00 pm Dunlop Reserve 
St. Paul's East Bentleigh2.03.04.35.5 35 East Malvern won by 38 points
St. Kilda City1.54.86.97.9 51 Sat 15-May-2021 2:00 pm Peanut Farm 
Bentleigh Demons1.02.13.86.11 47 St. Kilda City won by 4 points
Oakleigh District2.12.34.511.7 73 Sat 15-May-2021 2:00 pm Princes Hwy Reserve 
Cheltenham5.78.1110.1414.15 99 Cheltenham won by 26 points
Dingley7.99.1415.2017.28 130 Sat 15-May-2021 2:00 pm Dingley Reserve 
Highett1.11.22.23.3 21 Dingley won by 109 points

Round 7[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Port Melbourne Colts5.47.1015.1323.18 156 Fri 2-Apr-2021 4:00 pm J.L. Murphy Reserve 
Oakleigh District4.14.35.47.6 48 Port Melbourne Colts won by 108 points
St. Paul's East Bentleigh5.05.17.38.5 53 Sat 22-May-2021 2:00 pm McKinnon Reserve 
Dingley3.36.68.911.11 77 Dingley won by 24 points
Highett3.14.45.68.8 56 Sat 22-May-2021 2:00 pm Turner Rd Reserve 
St. Kilda City3.54.87.1615.19 109 St. Kilda City won by 53 points
Bentleigh Demons14.15 99 Sat 22-May-2021 2:00 pm Bentleigh Reserve 
Mordialloc6.10 46 Bentleigh Demons won by 53 points
Cheltenham1.23.85.97.10 52 Sat 22-May-2021 2:20 pm Cheltenham Reserve 
East Malvern3.44.78.1110.13 73 East Malvern won by 21 points

Round 8[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
East Malvern Sat 29-May-2021 2:00 pm Dunlop Reserve 
Port Melbourne Colts Match Abandoned
St. Kilda City Sat 29-May-2021 2:00 pm Peanut Farm 
St. Paul's East Bentleigh Match Abandoned
Oakleigh District Sat 29-May-2021 2:00 pm Princes Hwy Reserve 
Mordialloc Match Abandoned
Highett Sat 29-May-2021 2:00 pm Turner Rd Reserve 
Bentleigh Demons Match Abandoned
Dingley Sat 29-May-2021 2:00 pm Dingley Reserve 
Cheltenham Match Abandoned

Round 9[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Mordialloc Sat 5-Jun-2021 2:00 pm Ben Kavanagh Reserve 
East Malvern Match Abandoned
Bentleigh Demons Sat 5-Jun-2021 2:00 pm Bentleigh Reserve 
Oakleigh District Match Abandoned
Cheltenham Sat 5-Jun-2021 2:00 pm Cheltenham Reserve 
St. Kilda City Match Abandoned
St. Paul's East Bentleigh Sat 5-Jun-2021 2:00 pm McKinnon Reserve 
Highett Match Abandoned
Port Melbourne Colts Sat 5-Jun-2021 2:00 pm J.L. Murphy Reserve 
Dingley Match Abandoned

Round 10[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Mordialloc1.21.26.56.6 42 Sat 19-Jun-2021 2:00 pm Ben Kavanagh Reserve 
Dingley1.24.66.813.13 91 Dingley won by 49 points
Cheltenham4.413.817.1723.20 158 Sat 19-Jun-2021 2:00 pm Cheltenham Reserve 
Highett3.23.45.57.5 47 Cheltenham won by 111 points
St. Paul's East Bentleigh5.37.512.613.9 87 Sat 19-Jun-2021 2:00 pm McKinnon Reserve 
Bentleigh Demons0.13.57.911.10 76 St. Paul's East Bentleigh won by 11 points
Port Melbourne Colts2.29.510.1116.15 111 Sat 19-Jun-2021 2:00 pm J.L. Murphy Reserve 
St. Kilda City1.32.48.510.5 65 Port Melbourne Colts won by 46 points
Oakleigh District2.34.64.87.10 52 Sat 19-Jun-2021 2:00 pm Princes Hwy Reserve 
East Malvern2.56.106.138.19 67 East Malvern won by 15 points

Round 11[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
East Malvern0.02.54.85.9 39 Sat 26-Jun-2021 2:00 pm Dunlop Reserve 
Bentleigh Demons4.26.37.47.7 49 Bentleigh Demons won by 10 points
St. Paul's East Bentleigh6.17.39.411.7 73 Sat 26-Jun-2021 2:00 pm McKinnon Reserve 
Cheltenham2.37.510.812.11 83 Cheltenham won by 10 points
St. Kilda City5.211.318.520.6 126 Sat 26-Jun-2021 2:00 pm Peanut Farm 
Mordialloc2.02.12.33.7 25 St. Kilda City won by 101 points
Highett1.13.16.112.3 75 Sat 26-Jun-2021 2:00 pm Turner Rd Reserve 
Port Melbourne Colts2.46.66.614.14 98 Port Melbourne Colts won by 23 points
Dingley6.411.719.1027.16 178 Sat 26-Jun-2021 2:20 pm Dingley Reserve 
Oakleigh District4.26.37.38.4 52 Dingley won by 126 points

Round 12[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Mordialloc3.44.57.99.13 67 Sat 3-Jul-2021 2:00 pm Ben Kavanagh Reserve 
Highett1.12.42.54.7 31 Mordialloc won by 36 points
Bentleigh Demons3.25.38.109.12 66 Sat 3-Jul-2021 2:00 pm Bentleigh Reserve 
Cheltenham2.15.47.513.6 84 Cheltenham won by 18 points
East Malvern0.04.46.57.6 48 Sat 3-Jul-2021 2:00 pm Dunlop Reserve 
Dingley1.62.93.1211.16 82 Dingley won by 34 points
Port Melbourne Colts3.07.37.510.11 71 Sat 3-Jul-2021 2:00 pm J.L. Murphy Reserve 
St. Paul's East Bentleigh4.35.89.1412.17 89 St. Paul's East Bentleigh won by 18 points
Oakleigh District1.31.44.54.6 30 Sat 3-Jul-2021 2:00 pm Princes Hwy Reserve 
St. Kilda City1.38.812.1217.15 117 St. Kilda City won by 87 points

Round 13[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Cheltenham6.18.79.810.8 68 Sat 10-Jul-2021 2:00 pm Cheltenham Reserve 
Port Melbourne Colts2.34.410.616.10 106 Port Melbourne Colts won by 38 points
St. Paul's East Bentleigh2.25.96.1112.15 87 Sat 10-Jul-2021 2:00 pm McKinnon Reserve 
Mordialloc2.42.56.76.8 44 St. Paul's East Bentleigh won by 43 points
St. Kilda City6.312.317.720.9 129 Sat 10-Jul-2021 2:00 pm Peanut Farm 
East Malvern2.02.34.67.8 50 St. Kilda City won by 79 points
Dingley3.78.810.1314.18 102 Sat 10-Jul-2021 2:00 pm Dingley Reserve 
Bentleigh Demons4.28.49.714.8 92 Dingley won by 10 points
Highett1.53.99.1111.12 78 Sat 10-Jul-2021 2:00 pm Turner Rd Reserve 
Oakleigh District1.14.48.49.7 61 Highett won by 17 points

Round 14[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Mordialloc Sat 17-Jul-2021 2:00 pm Ben Kavanagh Reserve 
Cheltenham Match Abandoned
East Malvern Sat 17-Jul-2021 2:00 pm Dunlop Reserve 
Highett Match Abandoned
Port Melbourne Colts Sat 17-Jul-2021 2:00 pm J.L. Murphy Reserve 
Bentleigh Demons Match Abandoned
Oakleigh District Sat 17-Jul-2021 2:00 pm Princes Hwy Reserve 
St. Paul's East Bentleigh Match Abandoned
Dingley Sat 17-Jul-2021 2:00 pm Dingley Reserve 
St. Kilda City Match Abandoned

Round 15[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Cheltenham8.815.1421.1929.22 196 Sat 31-Jul-2021 2:00 pm Cheltenham Reserve 
Oakleigh District0.01.13.13.1 19 Cheltenham won by 177 points
St. Paul's East Bentleigh4.18.312.614.8 92 Sat 31-Jul-2021 2:00 pm McKinnon Reserve 
East Malvern0.02.34.46.7 43 St. Paul's East Bentleigh won by 49 points
Port Melbourne Colts7.416.819.1126.16 172 Sat 31-Jul-2021 2:00 pm J.L. Murphy Reserve 
Mordialloc2.03.04.110.3 63 Port Melbourne Colts won by 109 points
Highett1.42.46.56.6 42 Sat 31-Jul-2021 2:00 pm Turner Rd Reserve 
Dingley5.313.619.829.16 190 Dingley won by 148 points
Bentleigh Demons1.16.37.68.8 56 Sat 31-Jul-2021 2:20 pm Bentleigh Reserve 
St. Kilda City7.911.1116.1418.17 125 St. Kilda City won by 69 points

2021 Ladder

LP Club P W L D A For Agn % Pts
1 Dingley 12 11 1 0 2 1315 588 223.64 44
2 Cheltenham 12 10 2 0 2 1304 724 180.11 40
3 St. Kilda City 12 9 3 0 2 1200 666 180.18 36
4 Port Melbourne Colts 12 9 3 0 2 1255 747 168.01 36
5 East Malvern 12 6 6 0 2 834 749 111.35 24
6 St. Paul's East Bentleigh 12 5 7 0 2 806 841 95.84 20
7 Bentleigh Demons 12 4 8 0 2 813 973 83.56 16
8 Mordialloc 12 4 8 0 2 685 1132 60.51 16
9 Oakleigh District 12 1 11 0 2 542 1408 38.49 4
10 Highett 12 1 11 0 2 530 1456 36.40 4
  H&A 60 60 60 0 15 9284 9284 100.00 240
  Total 60 60 60 0 15 9284 9284 100.00 240

Footnotes

* Behinds calculated from the 1965 season on.
+ Score at the end of extra time.