Australian Football

AustralianFootball.com Celebrating the history of the great Australian game

 

U19 (NAB) - KEY FACTS

Official name
NAB League

Known as
U19 (NAB)

Duration
1992–2022

Affiliated competitions (Current)
Boy's Premiership Season 1992-2022; Girl's Premiership Season 2017-2022


Boy's Premiership Season

Official Name
NAB Boy's Premiership Season

Duration
1992–2022

Affiliated clubs (Current)
Geelong Falcons (VIC) 1992-2022; Sandringham Dragons (VIC) 1992-2022; Western Jets (VIC) 1992-2022; Dandenong Stingrays (VIC) 1992-2022; Eastern Ranges (VIC) 1992-2022; Northern Knights (VIC) 1992-2022; GWV Rebels (VIC) 1993-2022; Murray Bushrangers (VIC) 1993-2022; Gippsland Power (VIC) 1993-2022; Bendigo Pioneers (VIC) 1993-2022; Calder Cannons (VIC) 1995-2022; Oakleigh Chargers (VIC) 1995-2022; Tasmania U19s (TAS) 1995-; NT Thunder Academy (NT) 2003-; Gold Coast Academy (QLD) -2022; GWS Academy (NSW) -2022; Sydney Academy (NSW) 2019-2022; Brisbane Academy (QLD) 2019-2022

Affiliated clubs (Historical)
NSW ACT Rams (NSW-ACT) 1996-2016; Queensland U18s (QLD) 2003-2016

Affiliated grounds (Current)
Blacktown; Box Hill City Oval; C.E. Brown Reserve; Chirnside Park; Deakin Reserve; Deakin University; Eureka Stadium; Frankston Park; Highgate Reserve; Kingston Twin Ovals; La Trobe University; Lavington Sports Ground; Marrara Stadium; Mildura Sporting Precinct; Moorabbin Oval; Morwell Reserve; Norm Minns Oval; North Port Oval; Penguin Reserve; Preston City Oval; Princes Park; Queen Elizabeth Oval; Shepley Oval; South Pine Complex; Swan Hill Showgrounds; Trevor Barker Oval; W.C.G.; Warrawee Park; Windsor Park; York Park

Affiliated grounds (Historical)
Albury Sports Ground; Alexandra Oval; Alfredton Reserve; Arden Street; Ballarat City Oval; Barooga Reserve; Bayswater Oval; Bellerive Oval; Ben Kavanagh Reserve; Benalla Showgrounds; Bill Lawry Oval; Bond University; Buninyong Reserve; Canterbury Park; Carrara Stadium; Casey Fields; Central Park; Central Reserve (Colac); Central Reserve (Stawell); Cobden Reserve; Coburg City Oval; Congupna Reserve; Devonport Oval; Docklands; Doncaster Reserve; Eastern Oval; Elsternwick Park; Epsom Huntly Reserve; Ern Dowling Oval; Fankhauser Reserve; Gabba; Giffin Park; Glenferrie Oval; Golden Square; Graham Road Oval; Hanlon Park; Healesville Reserve; Horsham City Oval; Invermay Park; John Riordan Oval; Junction Oval; Kardinia Park; KGV Oval; Kings Park (Seymour); Kyabram Reserve; Learmonth Oval; Leongatha Reserve; Leura Oval; Leyshon Park; M.C.G.; Manuka Oval; Marty Busch Reserve; McDonald Reserve; Melville Oval; Merrimac Oval; Mildura Reserve; Moama Reserve; Narrandera Reserve; North Hobart Oval; Olympic Park Oval; Pakenham Reserve #2; Phillip Oval; Princess Park (Maryborough); Punt Road; R.J. Rowley Reserve; Reid Oval; Robertson Oval; Ronald Reserve; S.C.G.; Sale Oval; Sarah Oval; Spring Creek Reserve; St. Albans Reserve; Stadium Australia; Strathfieldsaye Oval; Strauch Reserve; Ted Scobie Oval; Ted Summerton Reserve; Tormore Reserve; Traralgon Reserve; Victoria Park; Victoria Park (Echuca); W.J. Findlay Oval; Wally Tew Reserve; Waverley Park; West Oval; West Park Oval; Whitten Oval; Windy Hill

2022 NAB Boy's Premiership Season

 
 

2022 Ladder

LP Club P W L D For Agn % Pts
1 Gippsland Power 13 10 3 0 1143 833 137.21 40
2 Tasmania U19s 13 10 3 0 1072 813 131.86 40
3 Dandenong Stingrays 13 10 3 0 1039 907 114.55 40
4 GWV Rebels 13 9 4 0 965 853 113.13 36
5 Oakleigh Chargers 13 8 5 0 1055 965 109.33 32
6 Geelong Falcons 13 7 5 1 966 887 108.91 30
7 Eastern Ranges 13 7 6 0 1102 926 119.01 28
8 Sandringham Dragons 13 7 6 0 1098 976 112.50 28
9 Murray Bushrangers 13 6 7 0 935 786 118.96 24
10 Calder Cannons 13 5 8 0 813 1084 75.00 20
11 Western Jets 13 4 9 0 907 1113 81.49 16
12 Bendigo Pioneers 13 3 9 1 873 1058 82.51 14
13 Northern Knights 13 3 10 0 834 1067 78.16 12
14 GWS Academy 4 1 3 0 284 300 94.67 4
15 Brisbane Academy 3 1 2 0 202 244 82.79 4
16 Gold Coast Academy 3 1 2 0 191 243 78.60 4
17 Sydney Academy 4 0 4 0 213 375 56.80 0
18 NT Thunder Academy 3 0 3 0 106 368 28.80 0
  H&A 93 92 92 1 13798 13798 100.00 372
  Finals 12 12 12 0 1694 1694 100.00 48

2022 Round by Round

Round 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | POFF | QF2 | QF1 | QF3 | QF4 | 2PF | 1PF | GF

Round 1[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Calder Cannons4.15.16.48.8 56 Sat 2-Apr-2022 11:45 am Highgate Reserve 
GWS Academy1.13.45.77.10 52 Calder Cannons won by 4 points
Bendigo Pioneers4.15.57.118.11 59 Sat 2-Apr-2022 2:00 pm Queen Elizabeth Oval 
GWV Rebels2.26.38.613.12 90 GWV Rebels won by 31 points
Northern Knights2.34.79.914.11 95 Sat 2-Apr-2022 2:15 pm Highgate Reserve 
Sydney Academy1.21.32.53.8 26 Northern Knights won by 69 points
Dandenong Stingrays2.15.49.612.9 81 Sat 2-Apr-2022 3:00 pm Frankston Park 
Eastern Ranges2.74.96.119.13 67 Dandenong Stingrays won by 14 points
Murray Bushrangers0.13.25.47.5 47 Sat 2-Apr-2022 3:00 pm La Trobe University 
Gippsland Power6.310.411.714.12 96 Gippsland Power won by 49 points
Western Jets4.09.012.114.5 89 Sun 3-Apr-2022 12:00 pm Highgate Reserve 
Brisbane Academy3.23.29.410.6 66 Western Jets won by 23 points
Sandringham Dragons0.35.46.69.9 63 Sun 3-Apr-2022 1:00 pm Moorabbin Oval 
Oakleigh Chargers4.46.811.1111.15 81 Oakleigh Chargers won by 18 points
Geelong Falcons2.54.66.139.14 68 Sun 3-Apr-2022 2:30 pm Highgate Reserve 
Gold Coast Academy2.14.77.109.13 67 Geelong Falcons won by 1 point
Tasmania U19s  Bye
NT Thunder Academy  Bye

Round 2[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Murray Bushrangers3.36.57.1010.12 72 Fri 8-Apr-2022 6:00 pm Lavington Sports Ground 
GWS Academy2.14.36.310.5 65 Murray Bushrangers won by 7 points
Geelong Falcons1.11.25.212.8 80 Sat 9-Apr-2022 1:00 pm Deakin University 
Bendigo Pioneers6.37.149.1910.20 80 Geelong Falcons drew with Bendigo Pioneers
Calder Cannons2.23.45.68.7 55 Sat 9-Apr-2022 2:00 pm Highgate Reserve 
Sandringham Dragons1.34.119.1114.14 98 Sandringham Dragons won by 43 points
Northern Knights0.11.63.87.11 53 Sun 10-Apr-2022 11:30 am Preston City Oval 
Oakleigh Chargers7.410.511.1012.12 84 Oakleigh Chargers won by 31 points
Sydney Academy1.54.95.157.18 60 Sun 10-Apr-2022 12:00 pm Blacktown 
Tasmania U19s2.55.67.910.11 71 Tasmania U19s won by 11 points
Dandenong Stingrays6.27.411.913.14 92 Sun 10-Apr-2022 12:15 pm Princes Park 
Brisbane Academy0.43.58.611.6 72 Dandenong Stingrays won by 20 points
Gippsland Power8.58.910.1414.18 102 Sun 10-Apr-2022 1:00 pm Morwell Reserve 
Western Jets2.18.511.613.9 87 Gippsland Power won by 15 points
Eastern Ranges1.54.1010.1217.12 114 Sun 10-Apr-2022 2:15 pm Princes Park 
Gold Coast Academy1.13.25.68.7 55 Eastern Ranges won by 59 points
GWV Rebels  Bye
NT Thunder Academy  Bye

Round 3[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
GWV Rebels3.33.65.87.8 50 Thu 14-Apr-2022 7:00 pm C.E. Brown Reserve 
Geelong Falcons5.09.113.415.7 97 Geelong Falcons won by 47 points
Sandringham Dragons3.55.108.1311.17 83 Fri 15-Apr-2022 11:45 am Trevor Barker Oval 
GWS Academy4.17.48.811.10 76 Sandringham Dragons won by 7 points
Tasmania U19s0.54.69.715.10 100 Fri 15-Apr-2022 12:30 pm Penguin Reserve 
Northern Knights2.24.65.118.11 59 Tasmania U19s won by 41 points
Gippsland Power4.49.712.1018.14 122 Fri 15-Apr-2022 2:00 pm Trevor Barker Oval 
Sydney Academy2.35.68.1010.11 71 Gippsland Power won by 51 points
Calder Cannons2.42.64.96.12 48 Sat 16-Apr-2022 10:00 am Highgate Reserve 
Western Jets3.47.78.812.13 85 Western Jets won by 37 points
Murray Bushrangers6.99.1517.1821.21 147 Sat 16-Apr-2022 12:30 pm Highgate Reserve 
NT Thunder Academy0.01.62.64.7 31 Murray Bushrangers won by 116 points
Eastern Ranges0.22.56.910.10 70 Sat 16-Apr-2022 2:00 pm Box Hill City Oval 
Oakleigh Chargers6.58.129.1411.21 87 Oakleigh Chargers won by 17 points
Bendigo Pioneers4.77.99.1010.13 73 Sun 17-Apr-2022 1:00 pm Queen Elizabeth Oval 
Dandenong Stingrays2.18.39.813.12 90 Dandenong Stingrays won by 17 points
Gold Coast Academy  Bye
Brisbane Academy  Bye

Round 4[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Murray Bushrangers4.05.29.512.8 80 Fri 22-Apr-2022 5:00 pm Deakin Reserve 
Northern Knights1.32.32.52.10 22 Murray Bushrangers won by 58 points
Sandringham Dragons7.411.913.1421.14 140 Sat 23-Apr-2022 12:00 pm Moorabbin Oval 
Tasmania U19s1.23.48.410.8 68 Sandringham Dragons won by 72 points
Gippsland Power4.67.1010.1315.16 106 Sat 23-Apr-2022 1:00 pm Morwell Reserve 
Dandenong Stingrays3.26.58.69.6 60 Gippsland Power won by 46 points
Calder Cannons2.25.26.48.8 56 Sat 23-Apr-2022 2:30 pm Highgate Reserve 
Oakleigh Chargers5.69.811.1315.19 109 Oakleigh Chargers won by 53 points
NT Thunder Academy4.14.66.78.10 58 Sun 24-Apr-2022 10:30 am Marrara Stadium 
Geelong Falcons6.38.411.713.11 89 Geelong Falcons won by 31 points
Bendigo Pioneers2.15.59.713.11 89 Sun 24-Apr-2022 11:45 am Highgate Reserve 
GWS Academy2.27.511.614.7 91 GWS Academy won by 2 points
Brisbane Academy4.24.37.79.10 64 Sun 24-Apr-2022 11:45 am South Pine Complex 
Eastern Ranges1.13.56.69.9 63 Brisbane Academy won by 1 point
GWV Rebels1.37.59.813.9 87 Sun 24-Apr-2022 2:15 pm Highgate Reserve 
Sydney Academy3.33.66.117.14 56 GWV Rebels won by 31 points
Gold Coast Academy5.25.48.610.9 69 Sun 24-Apr-2022 2:15 pm South Pine Complex 
Western Jets3.15.57.108.13 61 Gold Coast Academy won by 8 points

Round 5[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Bendigo Pioneers5.08.08.512.5 77 Sun 1-May-2022 9:45 am Queen Elizabeth Oval 
Gippsland Power3.46.910.913.16 94 Gippsland Power won by 17 points
Murray Bushrangers3.64.88.1312.17 89 Sun 1-May-2022 12:15 pm Queen Elizabeth Oval 
GWV Rebels1.32.63.84.10 34 Murray Bushrangers won by 55 points
Tasmania U19s4.37.812.1220.12 132 Sun 1-May-2022 2:00 pm Highgate Reserve 
NT Thunder Academy2.22.32.32.5 17 Tasmania U19s won by 115 points
Geelong Falcons1.13.66.810.12 72 Sun 1-May-2022 2:45 pm Queen Elizabeth Oval 
Dandenong Stingrays4.36.59.810.8 68 Geelong Falcons won by 4 points
Calder Cannons  Bye
Oakleigh Chargers  Bye
Sandringham Dragons  Bye
Western Jets  Bye
Eastern Ranges  Bye
Northern Knights  Bye
GWS Academy  Bye
Gold Coast Academy  Bye
Sydney Academy  Bye
Brisbane Academy  Bye

Round 6[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Tasmania U19s4.64.910.1611.17 83 Sat 14-May-2022 2:30 pm Windsor Park 
Western Jets0.25.35.38.6 54 Tasmania U19s won by 29 points
Calder Cannons  Bye
Oakleigh Chargers  Bye
Geelong Falcons  Bye
GWV Rebels  Bye
Sandringham Dragons  Bye
Dandenong Stingrays  Bye
Murray Bushrangers  Bye
Eastern Ranges  Bye
Northern Knights  Bye
Gippsland Power  Bye
Bendigo Pioneers  Bye
NT Thunder Academy  Bye
GWS Academy  Bye
Gold Coast Academy  Bye
Sydney Academy  Bye
Brisbane Academy  Bye

Round 7[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Northern Knights1.22.34.89.10 64 Sat 21-May-2022 11:00 am Preston City Oval 
Calder Cannons2.35.88.1112.12 84 Calder Cannons won by 20 points
Sandringham Dragons2.05.47.69.12 66 Sun 22-May-2022 12:00 pm Trevor Barker Oval 
Eastern Ranges4.27.311.913.12 90 Eastern Ranges won by 24 points
Oakleigh Chargers4.37.610.813.10 88 Sun 22-May-2022 2:30 pm Trevor Barker Oval 
Tasmania U19s2.44.79.712.10 82 Oakleigh Chargers won by 6 points
Geelong Falcons  Bye
GWV Rebels  Bye
Western Jets  Bye
Dandenong Stingrays  Bye
Murray Bushrangers  Bye
Gippsland Power  Bye
Bendigo Pioneers  Bye
NT Thunder Academy  Bye
GWS Academy  Bye
Gold Coast Academy  Bye
Sydney Academy  Bye
Brisbane Academy  Bye

Round 8[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Dandenong Stingrays2.37.611.814.10 94 Fri 27-May-2022 7:00 pm Shepley Oval 
Sandringham Dragons1.42.96.129.19 73 Dandenong Stingrays won by 21 points
GWV Rebels1.35.410.714.9 93 Sat 28-May-2022 11:30 am Eureka Stadium 
Western Jets1.34.45.66.9 45 GWV Rebels won by 48 points
Tasmania U19s1.43.95.178.19 67 Sat 28-May-2022 12:00 pm York Park 
Eastern Ranges6.38.49.610.6 66 Tasmania U19s won by 1 point
Geelong Falcons3.15.28.211.7 73 Sat 28-May-2022 2:00 pm Eureka Stadium 
Oakleigh Chargers1.23.59.910.11 71 Geelong Falcons won by 2 points
Bendigo Pioneers3.23.37.510.9 69 Sun 29-May-2022 10:30 am Swan Hill Showgrounds 
Calder Cannons5.311.812.1016.11 107 Calder Cannons won by 38 points
Murray Bushrangers2.34.68.810.13 73 Sun 29-May-2022 1:00 pm Norm Minns Oval 
Gippsland Power6.310.511.614.9 93 Gippsland Power won by 20 points
Northern Knights  Bye
NT Thunder Academy  Bye
GWS Academy  Bye
Gold Coast Academy  Bye
Sydney Academy  Bye
Brisbane Academy  Bye

Round 9[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Oakleigh Chargers4.39.511.614.9 93 Sat 4-Jun-2022 10:00 am Warrawee Park 
Calder Cannons2.13.36.38.8 56 Oakleigh Chargers won by 37 points
Dandenong Stingrays4.65.910.1512.16 88 Sat 4-Jun-2022 11:30 am Shepley Oval 
GWV Rebels1.14.75.911.10 76 Dandenong Stingrays won by 12 points
Sandringham Dragons3.38.416.717.10 112 Sat 4-Jun-2022 1:00 pm Moorabbin Oval 
Northern Knights1.22.43.75.11 41 Sandringham Dragons won by 71 points
Murray Bushrangers1.24.64.86.9 45 Sat 4-Jun-2022 2:00 pm Highgate Reserve 
Tasmania U19s1.43.77.710.8 68 Tasmania U19s won by 23 points
Gippsland Power2.44.68.712.9 81 Sat 4-Jun-2022 2:00 pm Shepley Oval 
Geelong Falcons1.23.27.38.5 53 Gippsland Power won by 28 points
Western Jets1.65.97.99.9 63 Sun 5-Jun-2022 1:00 pm Chirnside Park 
Bendigo Pioneers4.16.211.314.5 89 Bendigo Pioneers won by 26 points
Eastern Ranges  Bye
NT Thunder Academy  Bye
GWS Academy  Bye
Gold Coast Academy  Bye
Sydney Academy  Bye
Brisbane Academy  Bye

Round 10[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Northern Knights4.07.210.312.5 77 Sat 18-Jun-2022 11:00 am Preston City Oval 
Eastern Ranges3.06.212.514.7 91 Eastern Ranges won by 14 points
GWV Rebels2.07.510.713.8 86 Sat 18-Jun-2022 11:30 am Eureka Stadium 
Oakleigh Chargers3.44.44.78.13 61 GWV Rebels won by 25 points
Tasmania U19s2.02.33.45.5 35 Sat 18-Jun-2022 12:30 pm Kingston Twin Ovals 
Dandenong Stingrays4.38.811.1217.13 115 Dandenong Stingrays won by 80 points
Geelong Falcons3.16.411.715.11 101 Sat 18-Jun-2022 2:00 pm Eureka Stadium 
Calder Cannons3.05.08.19.5 59 Geelong Falcons won by 42 points
Western Jets2.14.26.38.6 54 Sun 19-Jun-2022 11:00 am W.C.G. 
Sandringham Dragons1.45.119.1213.16 94 Sandringham Dragons won by 40 points
Bendigo Pioneers2.24.46.67.9 51 Sun 19-Jun-2022 11:30 am Mildura Sporting Precinct 
Murray Bushrangers1.23.46.69.7 61 Murray Bushrangers won by 10 points
Gippsland Power  Bye
NT Thunder Academy  Bye
GWS Academy  Bye
Gold Coast Academy  Bye
Sydney Academy  Bye
Brisbane Academy  Bye

Round 11[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Oakleigh Chargers0.54.76.118.12 60 Sat 25-Jun-2022 10:30 am Warrawee Park 
Dandenong Stingrays3.26.59.710.12 72 Dandenong Stingrays won by 12 points
Gippsland Power5.18.29.310.5 65 Sat 25-Jun-2022 1:00 pm Morwell Reserve 
Sandringham Dragons1.32.64.117.18 60 Gippsland Power won by 5 points
Calder Cannons3.34.45.48.6 54 Sat 25-Jun-2022 2:15 pm Highgate Reserve 
Eastern Ranges3.07.310.514.6 90 Eastern Ranges won by 36 points
Northern Knights1.15.56.610.10 70 Sat 25-Jun-2022 2:15 pm Preston City Oval 
GWV Rebels3.47.510.1012.12 84 GWV Rebels won by 14 points
Geelong Falcons2.44.86.99.13 67 Sun 26-Jun-2022 12:30 pm Chirnside Park 
Murray Bushrangers2.17.110.413.7 85 Murray Bushrangers won by 18 points
Bendigo Pioneers3.23.44.64.7 31 Sun 26-Jun-2022 2:00 pm Highgate Reserve 
Tasmania U19s3.47.611.914.16 100 Tasmania U19s won by 69 points
Western Jets  Bye
NT Thunder Academy  Bye
GWS Academy  Bye
Gold Coast Academy  Bye
Sydney Academy  Bye
Brisbane Academy  Bye

Round 12[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Calder Cannons2.02.23.35.5 35 Sat 9-Jul-2022 10:30 am Highgate Reserve 
Northern Knights2.64.109.1610.16 76 Northern Knights won by 41 points
Gippsland Power2.25.28.413.6 84 Sat 9-Jul-2022 1:00 pm Morwell Reserve 
Oakleigh Chargers2.33.67.1111.12 78 Gippsland Power won by 6 points
Dandenong Stingrays2.17.410.611.8 74 Sat 9-Jul-2022 2:00 pm Shepley Oval 
Murray Bushrangers3.28.410.510.11 71 Dandenong Stingrays won by 3 points
Western Jets4.36.48.611.6 72 Sun 10-Jul-2022 11:00 am Chirnside Park 
Eastern Ranges3.110.613.719.10 124 Eastern Ranges won by 52 points
GWV Rebels3.04.26.510.8 68 Sun 10-Jul-2022 1:00 pm Eureka Stadium 
Sandringham Dragons4.28.310.713.7 85 Sandringham Dragons won by 17 points
Geelong Falcons3.57.910.1212.14 86 Sun 10-Jul-2022 1:30 pm Chirnside Park 
Bendigo Pioneers3.63.86.128.13 61 Geelong Falcons won by 25 points
Tasmania U19s  Bye
NT Thunder Academy  Bye
GWS Academy  Bye
Gold Coast Academy  Bye
Sydney Academy  Bye
Brisbane Academy  Bye

Round 13[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Eastern Ranges3.06.57.810.13 73 Sat 23-Jul-2022 10:30 am Box Hill City Oval 
Dandenong Stingrays3.75.98.118.17 65 Eastern Ranges won by 8 points
Murray Bushrangers2.24.67.99.11 65 Sat 23-Jul-2022 1:00 pm Norm Minns Oval 
Oakleigh Chargers3.26.210.311.4 70 Oakleigh Chargers won by 5 points
Bendigo Pioneers3.44.56.910.10 70 Sat 23-Jul-2022 1:00 pm Preston City Oval 
Northern Knights3.25.76.109.15 69 Bendigo Pioneers won by 1 point
Sandringham Dragons4.09.311.811.12 78 Sat 23-Jul-2022 1:30 pm Moorabbin Oval 
Geelong Falcons0.62.73.117.14 56 Sandringham Dragons won by 22 points
Western Jets1.22.34.56.6 42 Sat 23-Jul-2022 2:15 pm W.C.G. 
GWV Rebels3.18.410.1012.16 88 GWV Rebels won by 46 points
Tasmania U19s0.73.95.138.16 64 Sun 24-Jul-2022 10:30 am Kingston Twin Ovals 
Gippsland Power0.33.76.87.11 53 Tasmania U19s won by 11 points
Calder Cannons  Bye
NT Thunder Academy  Bye
GWS Academy  Bye
Gold Coast Academy  Bye
Sydney Academy  Bye
Brisbane Academy  Bye

Round 14[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Western Jets4.18.410.411.5 71 Fri 29-Jul-2022 7:00 pm Chirnside Park 
Geelong Falcons1.32.46.610.9 69 Western Jets won by 2 points
Gippsland Power4.610.814.1320.20 140 Sat 30-Jul-2022 1:00 pm Morwell Reserve 
Northern Knights1.13.24.46.4 40 Gippsland Power won by 100 points
GWV Rebels5.66.67.1511.16 82 Sat 30-Jul-2022 2:00 pm Eureka Stadium 
Eastern Ranges1.13.54.57.7 49 GWV Rebels won by 33 points
Tasmania U19s4.29.514.917.11 113 Sun 31-Jul-2022 1:00 pm Kingston Twin Ovals 
Calder Cannons0.10.21.24.6 30 Tasmania U19s won by 83 points
Oakleigh Chargers  Bye
Sandringham Dragons  Bye
Dandenong Stingrays  Bye
Murray Bushrangers  Bye
Bendigo Pioneers  Bye
NT Thunder Academy  Bye
GWS Academy  Bye
Gold Coast Academy  Bye
Sydney Academy  Bye
Brisbane Academy  Bye

Round 15[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Eastern Ranges4.310.512.620.10 130 Sat 6-Aug-2022 11:00 am Box Hill City Oval 
Sandringham Dragons1.43.66.87.11 53 Eastern Ranges won by 77 points
Northern Knights2.14.36.58.7 55 Sat 6-Aug-2022 12:00 pm Preston City Oval 
Tasmania U19s2.54.108.1412.17 89 Tasmania U19s won by 34 points
Murray Bushrangers3.26.37.59.5 59 Sat 6-Aug-2022 1:00 pm Deakin Reserve 
Calder Cannons1.35.78.810.10 70 Calder Cannons won by 11 points
Western Jets2.44.511.617.10 112 Sat 6-Aug-2022 2:15 pm W.C.G. 
Oakleigh Chargers2.36.58.1110.15 75 Western Jets won by 37 points
Dandenong Stingrays1.35.49.1012.14 86 Sun 7-Aug-2022 11:45 am Shepley Oval 
Bendigo Pioneers3.34.97.1111.13 79 Dandenong Stingrays won by 7 points
Gippsland Power3.55.66.98.9 57 Sun 7-Aug-2022 2:15 pm Shepley Oval 
GWV Rebels3.14.47.710.9 69 GWV Rebels won by 12 points
Geelong Falcons  Bye
NT Thunder Academy  Bye
GWS Academy  Bye
Gold Coast Academy  Bye
Sydney Academy  Bye
Brisbane Academy  Bye

Round 16[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Dandenong Stingrays0.12.54.87.12 54 Fri 19-Aug-2022 7:30 pm Frankston Park 
Gippsland Power1.43.46.67.8 50 Dandenong Stingrays won by 4 points
Northern Knights2.18.312.518.5 113 Sat 20-Aug-2022 10:00 am Preston City Oval 
Western Jets4.36.49.1010.12 72 Northern Knights won by 41 points
Sandringham Dragons2.36.67.614.9 93 Sat 20-Aug-2022 12:30 pm Moorabbin Oval 
Oakleigh Chargers4.66.1111.1813.20 98 Oakleigh Chargers won by 5 points
Eastern Ranges3.45.79.911.9 75 Sat 20-Aug-2022 3:00 pm Moorabbin Oval 
Calder Cannons2.16.39.516.7 103 Calder Cannons won by 28 points
Bendigo Pioneers0.21.81.105.15 45 Sun 21-Aug-2022 11:30 am Queen Elizabeth Oval 
Murray Bushrangers3.14.55.95.11 41 Bendigo Pioneers won by 4 points
GWV Rebels1.02.53.88.10 58 Sun 21-Aug-2022 2:00 pm Queen Elizabeth Oval 
Geelong Falcons5.65.66.127.13 55 GWV Rebels won by 3 points
Tasmania U19s  Bye
NT Thunder Academy  Bye
GWS Academy  Bye
Gold Coast Academy  Bye
Sydney Academy  Bye
Brisbane Academy  Bye

2022 Ladder

LP Club P W L D For Agn % Pts
1 Gippsland Power 13 10 3 0 1143 833 137.21 40
2 Tasmania U19s 13 10 3 0 1072 813 131.86 40
3 Dandenong Stingrays 13 10 3 0 1039 907 114.55 40
4 GWV Rebels 13 9 4 0 965 853 113.13 36
5 Oakleigh Chargers 13 8 5 0 1055 965 109.33 32
6 Geelong Falcons 13 7 5 1 966 887 108.91 30
7 Eastern Ranges 13 7 6 0 1102 926 119.01 28
8 Sandringham Dragons 13 7 6 0 1098 976 112.50 28
9 Murray Bushrangers 13 6 7 0 935 786 118.96 24
10 Calder Cannons 13 5 8 0 813 1084 75.00 20
11 Western Jets 13 4 9 0 907 1113 81.49 16
12 Bendigo Pioneers 13 3 9 1 873 1058 82.51 14
13 Northern Knights 13 3 10 0 834 1067 78.16 12
14 GWS Academy 4 1 3 0 284 300 94.67 4
15 Brisbane Academy 3 1 2 0 202 244 82.79 4
16 Gold Coast Academy 3 1 2 0 191 243 78.60 4
17 Sydney Academy 4 0 4 0 213 375 56.80 0
18 NT Thunder Academy 3 0 3 0 106 368 28.80 0
  H&A 93 92 92 1 13798 13798 100.00 372
  Finals 12 12 12 0 1694 1694 100.00 48


Wildcard Round[Wildcard Round Review]

Playoff

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
GWV Rebels2.13.48.511.8 74 Sat 27-Aug-2022 11:00 am Eureka Stadium 
Northern Knights2.16.37.611.12 78 Northern Knights won by 4 points
Geelong Falcons1.22.53.64.9 33 Sat 27-Aug-2022 1:30 pm Eureka Stadium 
Western Jets3.14.58.610.8 68 Western Jets won by 35 points
Sandringham Dragons2.36.410.811.11 77 Sat 27-Aug-2022 2:00 pm W.C.G. 
Murray Bushrangers2.24.75.710.7 67 Sandringham Dragons won by 10 points
Eastern Ranges3.33.55.138.15 63 Sun 28-Aug-2022 11:00 am Eureka Stadium 
Calder Cannons1.14.36.410.7 67 Calder Cannons won by 4 points
Oakleigh Chargers1.53.64.98.11 59 Sun 28-Aug-2022 1:30 pm Eureka Stadium 
Bendigo Pioneers1.33.67.810.11 71 Bendigo Pioneers won by 12 points

Finals Week 1[Finals Week 1 Review]

Second Quarter Final

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Tasmania U19s1.36.610.913.16 94 Sat 3-Sep-2022 11:30 am Princes Park 
Bendigo Pioneers2.64.85.129.15 69 Tasmania U19s won by 25 points

First Quarter Final

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Gippsland Power0.53.66.88.13 61 Sat 3-Sep-2022 2:00 pm Princes Park 
Northern Knights2.33.55.77.9 51 Gippsland Power won by 10 points

Third Quarter Final

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Dandenong Stingrays4.47.612.918.11 119 Sun 4-Sep-2022 11:00 am Eureka Stadium 
Western Jets0.22.83.96.10 46 Dandenong Stingrays won by 73 points

Fourth Quarter Final

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Sandringham Dragons3.18.812.1117.13 115 Sun 4-Sep-2022 1:30 pm Eureka Stadium 
Calder Cannons1.32.35.48.6 54 Sandringham Dragons won by 61 points

Finals Week 2[Finals Week 2 Review]

Second Preliminary Final

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Tasmania U19s2.35.67.79.8 62 Sat 10-Sep-2022 11:00 am North Port Oval 
Dandenong Stingrays2.16.48.69.9 63 Dandenong Stingrays won by 1 point

First Preliminary Final

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Gippsland Power3.24.56.79.8 62 Sat 10-Sep-2022 1:30 pm North Port Oval 
Sandringham Dragons4.28.613.914.12 96 Sandringham Dragons won by 34 points

Finals Week 3[Finals Week 3 Review]

Grand Final

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Dandenong Stingrays0.02.33.67.9 51 Fri 16-Sep-2022 5:10 pm Princes Park 
Sandringham Dragons5.29.613.814.10 94 Sandringham Dragons won by 43 points

Footnotes

* Behinds calculated from the 1965 season on.
+ Score at the end of extra time.