Australian Football

AustralianFootball.com Celebrating the history of the great Australian game

 

VAFA - KEY FACTS

Official name
Victorian Amateur Football Association

Known as
VAFA

Former names
Metropolitan Amateur Football Association (MAFA), 1912-1932; Metropolitan Junior Football Association (MJFA), 1892-1911

Duration
1892–2022

Website
vafa.com.au

Affiliated competitions (Current)
Men's Premiership Season 1892-2022; Women's Premiership Season 2017-2022


Men's Premiership Season

Official Name
VAFA Men's Premiership Season

Duration
1892–2022

Affiliated clubs (Current)
Collegians (VIC) 1892-2022; Elsternwick (VIC) 1914-2022; Old Melburnians (VIC) 1920-2022; Caulfield Grammarians (VIC) 1920-2022; Old Scotch (VIC) 1921-2022; University Blacks (VIC) 1921-2022; University Blues (VIC) 1921-2022; Old Xaverians (VIC) 1923-2022; Old Paradians (VIC) 1929-2022; MHS OB (VIC) 1929-2022; Ormond (VIC) 1932-2022; UHS-VU (VIC) 1932-2022; Hampton Rovers (VIC) 1933-2022; Ivanhoe  (VIC) 1934-2022; Parkside Devils (VIC) 1938-2002, 2015-2022; Power House (VIC) 1940, 1947-2022; St. Kevin's (VIC) 1947-2022; Kew Bears (VIC) 1949-2022; Old Carey  (VIC) 1954-2022; Old Geelong (VIC) 1954-2022; Old Trinity (VIC) 1954-2022; Albert Park (VIC) 1954-2022; De La Salle (VIC) 1955-2022; Fitzroy (VIC) 1955-1964, 1973-2022; Old Brighton (VIC) 1957-2022; Ajax (VIC) 1957-2022; West Brunswick Amateurs (VIC) 1959-2022; Old Camberwell (VIC) 1960-2022; Old Haileyburians (VIC) 1961-2022; Monash Blues (VIC) 1962-2022; St. Bernard's (VIC) 1963-2022; Old Ivanhoe (VIC) 1964-2022; Old Mentonians (VIC) 1968-2022; PEGS (VIC) 1970-1971, 1984-2022; La Trobe University (VIC) 1970, 1978-2022; North Brunswick (VIC) 1971-2022; Marcellin OC (VIC) 1971-2022; Therry Penola  (VIC) 1974-2022; Bulleen Templestowe (VIC) 1975-2022; Peninsula OB (VIC) 1980-2022; Williamstown CYMS (VIC) 1983-2022; Whitefriars (VIC) 1986-2022; Richmond Central (VIC) 1987-2022; Aquinas OC (VIC) 1987-2022; Mazenod OC (VIC) 1989-2022; Oakleigh Amateurs (VIC) 1991-2022; Westbourne Grammarians (VIC) 1991-2022; St. John's OC (VIC) 1991-2022; Emmaus St. Leo's (VIC) 1992-2022; St. Bede's/Mentone Tigers (VIC) 1993-2022; Yarra Old Grammarians (VIC) 1993-2022; Eley Park (VIC) 1994-2022; Swinburne University (VIC) 1995-2022; Beaumaris (VIC) 1995-2022; Hawthorn Amateurs (VIC) 1995-2022; Manningham Cobras (VIC) 1996-2022; Chadstone (VIC) 1997-2022; Glen Eira (VIC) 1999-2022; South Melbourne Districts (VIC) 2000-2022; Box Hill North (VIC) 2002-2022; Parkdale Vultures (VIC) 2004-2022; Brunswick (VAFA) (VIC) 2005-2022; St. Mary's Salesians (VIC) 2008-2022; Prahran Assumption (VIC) 2011-2022; Preston Bullants (VIC) 2013-2022; Masala (VIC) 2013-2022; Canterbury (VIC) 2014-2022

Affiliated clubs (Historical)
Brighton (VIC) 1892-1907; St. Mary's Amateurs (Original)  (VIC) 1892-1898; Edlington (VIC) 1892; Footscray District (VIC) 1892; South St. Kilda (VIC) 1892-1899; St. Jude's (VIC) 1892-1893; YMCA (VIC) (VIC) 1892-1893; Toorak Grosvenor (VIC) 1892-1894; Olinda (Original) (VIC) 1893; Windsor (VIC) 1894-1898; Nunawading (Original) (VIC) 1894-1896; Old Scotch Collegians (VIC) 1894-1895; Caulfield (VIC) 1895-1915; Waltham (VIC) 1895-1897; Old Melburnians (Original) (VIC) 1896; Boroondara (Original) (VIC) 1897; Beverley (VIC) 1898-1915; Leopold Amateurs (VIC) 1898-1915; St. Francis Xavier (Original) (VIC) 1899; Parkville (VIC) 1899; Celtic (VIC) 1900-1902; South Melbourne Juniors (VIC) 1900; St. Ignatius (VIC) 1900-1902, 1932-1934; Kew (Original) (VIC) 1900; Hawthorn (VIC) 1902-1913; Boroondara (VIC) 1903-1904; Port Rovers (VIC) 1903-1908; University (VIC) 1905-1915; Collingwood Districts (VIC) 1905-1915; Oakleigh Amateurs (Original) (VIC) 1908-1911, 1927-1928; Carlton Districts (VIC) 1909-1915; Fitzroy Juniors (VIC) 1912-1915; Melbourne Swimming Club (VIC) 1920-1923; Teachers College (VIC) 1920-1957; Old Brightonians (VIC) 1921-1922, 1924-1926, 1932-1939; Sandringham Amateurs (VIC) 1921-1928; Black Rock (VIC) 1922, 1927-1930; Elwood (VIC) 1922-1923; Melbourne Shipping Companies (VIC) 1922; Hampton Amateurs (VIC) 1923-1927; Murrumbeena Amateurs (VIC) 1923-1962; Old Trinity (Original) (VIC) 1923-1927; Burwood (Original) (VIC) 1924, 1928-1936; Caulfield City (VIC) 1924-1925; Geelong Amateur (VIC) 1926-1940, 1947-1982; Brightonvale (VIC) 1926-1939; Brunswick Amateurs (VIC) 1926-1994, 1999-2002; Gardenvale (VIC) 1926; Kew Districts (VIC) 1926; South Caulfield (VIC) 1926-1940; St. Paul's (Ascot Vale) (VIC) 1926-1940; Glen Huntly Amateurs (VIC) 1926-1973; Pascoe Vale (VIC) 1927-1928, 1940; Kingsville (VIC) 1927-1935; State Savings Bank (VIC) 1927-1990; West Hawthorn (VIC) 1927-1933; Navy (Flinders) (VIC) 1927-1928; Old Haileybury Old Trinity (VIC) 1928-1934; Surrey Hills (VIC) 1928-1932; Bentleigh (VIC) 1929-1937; East Malvern (Original) (VIC) 1929-1964; Brighton Tech OB (VIC) 1930-1940; Dandenong KSP (VIC) 1930-1932; Canterbury United Churches (VIC) 1931-1932; Footscray TSOB (VIC) 1932-1991; Gardiner (VIC) 1932; Malvern Amateurs (VIC) 1932-1963; National Bank (VIC) 1932-1935, 1954-1979; E. S. & A. Bank (VIC) 1932-1935, 1952-1969; North Melbourne CBC Old Boys (VIC) 1932-1939; West Brunswick (VIC) 1932-1936; Alphington (VIC) 1934-1983; Parkdale (VIC) 1934-1954; Carnegie (VIC) 1935-1938; Coburg Amateurs (VIC) 1935-1987; E. S. & A. National Bank (VIC) 1936-1937; Fairfield (VIC) 1936-1973; Mount Carmel OC (VIC) 1936-1940; Myer (VIC) 1937-1954; South Camberwell (VIC) 1937-1940; Heidelberg West (VIC) 1939-1940; St. Patrick's (Ballarat) OC (VIC) 1939-1940, 1951-1955, 1964-1975; Balwyn (VIC) 1946-1955; East Caulfield Amateurs (VIC) 1946-1953; Commonwealth Bank (VIC) 1947-1990; State Electricity Commission (VIC) 1947; North Alphington (VIC) 1948-1952; Brighton Amateurs (VIC) 1949-1958; Moreland (VIC) 1949-1951; Bellfield (VIC) 1950-1965; St. Colombs (VIC) 1953; Insurance Companies SC (VIC) 1954-1958; Preston Amateurs (VIC) 1954-1969; South Melbourne City (VIC) 1954-1959; Huntingdale (VIC) 1956; Port Melbourne AFC (VIC) 1956-1959; St. Kilda CBC OB (VIC) 1958-1991; Commercial Bank (VIC) 1959-1966; Pharmacy College (VIC) 1962-1965; Balaclava Amateurs (VIC) 1963-1990; Kooyong (VIC) 1963-1965; North Old Boys (VIC) 1963-2004; Assumption College OC (VIC) 1964-1977, 1982; Cassie (VIC) 1964-1965; Tooronga Malvern (VIC) 1964-1972; Monash Whites (VIC) 1964-1965, 1971-2001; RAAF Cadets (VIC) 1964-1965; Postal Institute (VIC) 1965; Patricians (VIC) 1965-1969; Reservoir OB (VIC) 1965-1977; Army Apprentices (VIC) 1966-1970; Dookie Longerenong OC (VIC) 1970-1974; La Trobe University Reds (VIC) 1971-1977; La Trobe University Blacks (VIC) 1971-1977; Beverley Hills (VIC) 1972-1981; St. Bede's OC (VIC) 1972-1992; Fawkner Amateurs (VIC) 1973-1995; Heatherton (VIC) 1975-1989; Bulleen United (VIC) 1975-1995; St. Patrick's Monivae (VIC) 1976; Combined Country Colleges (VIC) 1978-1981; Clayton Amateurs (VIC) 1979-1989; Princes Hill (VIC) 1979-1981; St. Pius (VIC) 1979-1982; Thomastown (VIC) 1980-2000; Banyule (VIC) 1980-2014; Coolaroo Rovers (VIC) 1980; Thornbury (VIC) 1980-1983; Doveton Eagles (VIC) 1981-1994; Preston MBOB (VIC) 1983-1993; Old Eltham Collegians (VIC) 1986-2018; GTV 9 (VIC) 1986; St. Andrews Coburg (VIC) 1986-1994; St. Leonard's OC (VIC) 1986-1989; Bloods (VIC) 1987-1995; Port Colts (VIC) 1987-1989; Waverley (VIC) 1988-1990; Albanvale (VIC) 1989-1992; Caulfied Kontias (VIC) 1989-1991; Salesian OC (VIC) 1989-2007; Waverley AFC (VIC) 1989-1990; Boronia Park (VIC) 1990-1993; St. Mary's Amateurs (VIC) 1990-2007; Monash Gryphons (VIC) 1991-2015; Chirnside Park (VIC) 1991-1999; Glen Huntly (Balaclava) (VIC) 1991-1998; St. Patrick's Mentone (VIC) 1991-2000; Mentone Vultures (VIC) 1991-2003; Prahran Amateurs (VIC) 1991-2010; Camberwell (VIC) 1992-1995; St. Kilda South Caulfield (VIC) 1992-1998; Balwyn Combined (VIC) 1993-1995; Canterbury North Balwyn (VIC) 1993-1995; Newlands Coburg (VIC) 1994-1996; Thornbury Cougars (VIC) 1996-1999; Mount Lilydale (VIC) 1997-2018; Werribee Districts (VIC) 1998-2013; Assumption College (VIC) 1998; Rupertswood (VIC) 2000-2012; Bentleigh Demons (VIC) 2000-2010; Brunswick Power (VIC) 2003; South Mornington (VIC) 2007-2019; Prahran Caulfield (VIC) 2007-; St. Francis Xavier OC (VIC) 2008-2019; Point Cook (VIC) 2010-2017; Dragons (VIC) 2013-2014; Canterbury WFC (VIC) 2017-; Caulfield Grammarians WFC (VIC) 2017-; Collegians WFC (VIC) 2017-; De La Salle WFC (VIC) 2017-; Hampton Rovers WFC (VIC) 2017-; Hawthorn Amateurs WFC (VIC) 2017-; Monash Blues WFC (VIC) 2017-; Oakleigh Amateurs WFC (VIC) 2017-; Old Brighton WFC (VIC) 2017-; Old Geelong WFC (VIC) 2017-; Old Haileyburians WFC (VIC) 2017-; Old Mentonians WFC (VIC) 2017-; Mazenod OC WFC (VIC) 2017-; Old Trinity WFC (VIC) 2017-; Old Xaverians WFC (VIC) 2017-; Ormond WFC (VIC) 2017-; South Melbourne Districts WFC (VIC) 2017-; St. Mary's Salesians WFC (VIC) 2017-; Swinburne University WFC (VIC) 2017-; Yarra Old Grammarians WFC (VIC) 2017-; Melbourne CC WFC (VIC) 2018-

Affiliated grounds (Current)
Alex G. Gillon Oval; Allard Park; Aquinas College; Banksia Reserve; Bennettswood; Boss James Reserve; Brens Oval; Brighton Beach Oval; Brindisi St Oval; Brunswick Street; Camberwell Sportsground; Canterbury Sportsground; Carey Sports Complex; Central Reserve #2; Chelsworth Park; Como Park; Daley Oval; Doncaster Reserve; E.E. Gunn Reserve; Elgar Park; Elsternwick Park; Fearon Reserve; Ferndale Park; Frearson Oval; Garvey Oval; Gary Smorgon Oval; Gerry Green Reserve; Glenhuntly Oval; Gordon Barnard Reserve; Harry MacDonald Oval; Harry Trott Oval; Ian Johnson Oval; Ivanhoe Park; J.J. Holland Park; JPF Reserve; Kevin Bartlett Reserve; Keysborough Reserve; Koonung Reserve; La Trobe University; Lindsay Hassett Oval; Lois Twohig Reserve; Marcellin College; Melbourne High School; Oval 1; Oval 20; Packer Reserve; PEGS Sporting Fields; Pitcher Park; Princes Park (Caulfield); Princes Park Oval #1; Ransford Oval; Rathmines Reserve; Ross Gregory Oval; Scammell Reserve; Scotch College; St. Bernards College; St. James Park; St. Kevins College; T.H. King Oval; Ted Ajani Reserve; Thomas Carroll Reserve; Toorak Park; University Oval; Victoria Park (Kew); W.R. Ruthven; Waverley Oval; Wesley College; Westbourne Grammer; Whitefriars Oval; Whitehorse Reserve

Affiliated grounds (Historical)
Altona Green Park; Assumption College; Ben Kavanagh Reserve; Bill Lawry Oval; Boardwalk Reserve; Box Hill City Oval; Bulleen Park; Bunguyan Reserve; C.H. Sullivan Park; C.T. Barling Reserve; Casey Fields; Cheltenham Reserve; Citation Oval; Coburg City Oval; Crofts Reserve; Domeney Reserve; Donvale Reserve; East Caulfield Reserve; Edwin Flack Reserve; Eley Park; Elsternwick #2; Eltham College; Emil Madsen Reserve; Ferrero Reserve; Flack Park; Ford Park; Fotheringham Reserve; Frankston Park; Geelong Grammer; Glen Orden; Haileybury College; Highgate Reserve; Jordan Reserve; Junction Oval; Keeley Reserve; Keilor Park Reserve; Lilydale Sports Oval; Marles Playing Fields; Mazenod College; McAlister Oval; McKinnon Reserve; Meade Reserve; Melbourne Grammar; Mentone Grammar; Mt Lilydale College; Namatjira Park; Parade College; Parkville Oval #1; Peanut Farm; Peterson St Reserve; Preston City Oval; Price Reserve; Princes Park; R.J. Brockwell Oval; Roche Oval; Salesian College (Sunbury); Saltwater Reserve; Soldiers Reserve; St. Bernards (Oval #2); St. Francis Xavier; St. Pats College; Stradbroke Park; Strathaird Reserve; Trevor Barker Oval; Turner Rd Reserve; Vermont Reserve; Victoria Park; W.C.G.; W.J. Turner Reserve; Warrawee Park; Warringa Reserve; Wells Oval; William Street Reserve; Xavier College; Yarra Valley Grammar

2022 VAFA Men's Premiership Season

 
 

2022 Ladder

LP Club P W L D For Agn % Pts
1 Ivanhoe  17 15 2 0 1833 826 221.91 60
2 West Brunswick Amateurs 17 14 3 0 1660 849 195.52 56
3 Old Paradians 17 13 4 0 1410 987 142.86 52
4 Brunswick (VAFA) 17 12 4 1 1526 931 163.91 50
5 MHS OB 17 10 6 1 1486 1112 133.63 42
6 Aquinas OC 17 7 10 0 1192 1283 92.91 28
7 Bulleen Templestowe 17 6 11 0 998 1312 76.07 24
8 Yarra Old Grammarians 17 3 14 0 1045 1520 68.75 12
9 Power House 17 2 15 0 788 2000 39.40 8
10 Manningham Cobras 17 2 15 0 721 1839 39.21 8
  H&A 85 84 84 1 12659 12659 100.00 340

2022 Round by Round

Round 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18

Round 1[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Brunswick (VAFA)3.510.814.1517.21 123 Sat 2-Apr-2022 2:00 pm Alex G. Gillon Oval 
Manningham Cobras2.14.25.25.5 35 Brunswick (VAFA) won by 88 points
Aquinas OC0.24.65.86.11 47 Sat 2-Apr-2022 2:00 pm Aquinas College 
West Brunswick Amateurs2.24.55.105.12 42 Aquinas OC won by 5 points
Yarra Old Grammarians4.6 30 Sat 2-Apr-2022 2:00 pm Doncaster Reserve 
MHS OB14.22 106 MHS OB won by 76 points
Bulleen Templestowe2.24.76.119.13 67 Sat 2-Apr-2022 2:00 pm Ted Ajani Reserve 
Power House0.11.24.84.9 33 Bulleen Templestowe won by 34 points
Ivanhoe 4.28.412.916.11 107 Sat 2-Apr-2022 6:35 pm Ivanhoe Park 
Old Paradians0.20.50.62.9 21 Ivanhoe won by 86 points

Round 2[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Brunswick (VAFA)4.56.1014.1624.22 166 Sat 9-Apr-2022 2:00 pm Alex G. Gillon Oval 
Power House0.10.30.32.3 15 Brunswick (VAFA) won by 151 points
Aquinas OC3.55.76.1710.18 78 Sat 9-Apr-2022 2:00 pm Aquinas College 
Bulleen Templestowe3.35.65.78.10 58 Aquinas OC won by 20 points
Manningham Cobras0.01.11.24.3 27 Sat 9-Apr-2022 2:00 pm Koonung Reserve 
Old Paradians5.48.412.1020.11 131 Old Paradians won by 104 points
West Brunswick Amateurs4.914.1515.2121.26 152 Sat 9-Apr-2022 2:00 pm Ransford Oval 
Yarra Old Grammarians2.22.33.77.8 50 West Brunswick Amateurs won by 102 points
MHS OB3.28.711.813.13 91 Sat 9-Apr-2022 2:00 pm Melbourne High School 
Ivanhoe 3.23.66.911.13 79 MHS OB won by 12 points

Round 3[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Aquinas OC4.512.814.1021.17 143 Sat 23-Apr-2022 2:00 pm Aquinas College 
Power House0.32.55.106.10 46 Aquinas OC won by 97 points
Yarra Old Grammarians3.13.16.311.5 71 Sat 23-Apr-2022 2:00 pm Doncaster Reserve 
Brunswick (VAFA)5.310.714.1016.12 108 Brunswick (VAFA) won by 37 points
Old Paradians5.28.310.417.7 109 Sat 23-Apr-2022 2:00 pm Garvey Oval 
MHS OB1.36.912.1113.13 91 Old Paradians won by 18 points
Bulleen Templestowe3.46.89.910.15 75 Sat 23-Apr-2022 2:00 pm Ted Ajani Reserve 
Manningham Cobras2.13.57.78.9 57 Bulleen Templestowe won by 18 points
Ivanhoe 4.15.58.911.11 77 Sat 23-Apr-2022 6:35 pm Ivanhoe Park 
West Brunswick Amateurs1.31.72.94.12 36 Ivanhoe won by 41 points

Round 4[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Brunswick (VAFA)2.35.89.1113.15 93 Sat 30-Apr-2022 2:00 pm Alex G. Gillon Oval 
Old Paradians2.12.46.58.5 53 Brunswick (VAFA) won by 40 points
Manningham Cobras2.34.67.129.14 68 Sat 30-Apr-2022 2:00 pm Koonung Reserve 
Yarra Old Grammarians0.11.41.94.11 35 Manningham Cobras won by 33 points
West Brunswick Amateurs1.34.86.1112.14 86 Sat 30-Apr-2022 2:00 pm Ransford Oval 
Bulleen Templestowe3.16.210.311.5 71 West Brunswick Amateurs won by 15 points
Power House1.33.53.74.8 32 Sat 30-Apr-2022 2:00 pm Ross Gregory Oval 
Ivanhoe 8.711.1216.1621.18 144 Ivanhoe won by 112 points
MHS OB6.510.714.1121.17 143 Sat 30-Apr-2022 2:00 pm Melbourne High School 
Aquinas OC1.21.26.48.5 53 MHS OB won by 90 points

Round 5[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Aquinas OC1.24.48.915.14 104 Sat 7-May-2022 2:00 pm Aquinas College 
Manningham Cobras2.52.63.94.9 33 Aquinas OC won by 71 points
Old Paradians1.21.31.81.9 15 Sat 7-May-2022 2:00 pm Garvey Oval 
West Brunswick Amateurs3.34.56.66.8 44 West Brunswick Amateurs won by 29 points
Ivanhoe 2.24.58.610.6 66 Sat 7-May-2022 2:00 pm Ivanhoe Park 
Brunswick (VAFA)0.20.62.87.10 52 Ivanhoe won by 14 points
Power House0.24.35.38.7 55 Sat 7-May-2022 2:00 pm Ross Gregory Oval 
Yarra Old Grammarians3.34.47.78.11 59 Yarra Old Grammarians won by 4 points
Bulleen Templestowe0.02.03.14.1 25 Sat 7-May-2022 2:00 pm Ted Ajani Reserve 
MHS OB4.56.77.119.13 67 MHS OB won by 42 points

Round 6[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Brunswick (VAFA)4.58.1110.1214.13 97 Sat 14-May-2022 2:00 pm Alex G. Gillon Oval 
Bulleen Templestowe2.12.26.48.5 53 Brunswick (VAFA) won by 44 points
Aquinas OC2.42.78.108.13 61 Sat 14-May-2022 2:00 pm Aquinas College 
Old Paradians2.36.69.89.11 65 Old Paradians won by 4 points
Yarra Old Grammarians3.25.28.411.5 71 Sat 14-May-2022 2:00 pm Doncaster Reserve 
Ivanhoe 4.48.914.915.13 103 Ivanhoe won by 32 points
Manningham Cobras0.01.12.25.3 33 Sat 14-May-2022 2:00 pm Koonung Reserve 
West Brunswick Amateurs7.410.920.1225.17 167 West Brunswick Amateurs won by 134 points
MHS OB4.59.1114.1523.17 155 Sat 14-May-2022 2:00 pm Melbourne High School 
Power House1.22.44.88.10 58 MHS OB won by 97 points

Round 7[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Old Paradians11.1213.1416.20 116 Sat 21-May-2022 2:00 pm Garvey Oval 
Power House2.23.54.6 30 Old Paradians won by 86 points
Ivanhoe 1.46.711.813.8 86 Sat 21-May-2022 2:00 pm Ivanhoe Park 
Aquinas OC0.32.58.811.11 77 Ivanhoe won by 9 points
West Brunswick Amateurs2.57.78.913.13 91 Sat 21-May-2022 2:00 pm Ransford Oval 
Brunswick (VAFA)3.46.510.714.10 94 Brunswick (VAFA) won by 3 points
Bulleen Templestowe6.27.410.413.6 84 Sat 21-May-2022 2:00 pm Ted Ajani Reserve 
Yarra Old Grammarians1.04.24.36.4 40 Bulleen Templestowe won by 44 points
MHS OB5.612.715.1424.23 167 Sat 21-May-2022 2:00 pm Melbourne High School 
Manningham Cobras0.55.75.76.7 43 MHS OB won by 124 points

Round 8[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Aquinas OC4.110.512.815.13 103 Sat 28-May-2022 2:00 pm Aquinas College 
Yarra Old Grammarians3.26.411.814.8 92 Aquinas OC won by 11 points
Old Paradians5.45.88.812.11 83 Sat 28-May-2022 2:00 pm Garvey Oval 
Bulleen Templestowe3.27.311.611.6 72 Old Paradians won by 11 points
Manningham Cobras2.02.04.04.0 24 Sat 28-May-2022 2:00 pm Koonung Reserve 
Ivanhoe 6.315.621.1026.13 169 Ivanhoe won by 145 points
Power House1.13.65.98.11 59 Sat 28-May-2022 2:00 pm Ross Gregory Oval 
West Brunswick Amateurs5.77.1113.1515.19 109 West Brunswick Amateurs won by 50 points
MHS OB0.14.16.46.6 42 Sat 28-May-2022 2:00 pm Melbourne High School 
Brunswick (VAFA)1.35.79.1114.15 99 Brunswick (VAFA) won by 57 points

Round 9[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Aquinas OC2.23.38.68.6 54 Sat 4-Jun-2022 2:00 pm Aquinas College 
Brunswick (VAFA)1.27.77.914.18 102 Brunswick (VAFA) won by 48 points
Yarra Old Grammarians0.32.34.66.7 43 Sat 4-Jun-2022 2:00 pm Doncaster Reserve 
Old Paradians3.94.109.1311.19 85 Old Paradians won by 42 points
Ivanhoe 5.411.918.1925.21 171 Sat 4-Jun-2022 2:00 pm Ivanhoe Park 
Bulleen Templestowe2.13.33.39.7 61 Ivanhoe won by 110 points
Manningham Cobras5.47.511.811.8 74 Sat 4-Jun-2022 2:00 pm Koonung Reserve 
Power House4.69.911.1011.10 76 Power House won by 2 points
West Brunswick Amateurs2.43.89.1311.15 81 Sat 4-Jun-2022 2:00 pm Ransford Oval 
MHS OB2.23.44.47.5 47 West Brunswick Amateurs won by 34 points

Round 10[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Brunswick (VAFA)1.23.43.77.7 49 Sat 18-Jun-2022 2:00 pm Alex G. Gillon Oval 
Ivanhoe 6.09.211.413.6 84 Ivanhoe won by 35 points
Old Paradians6.411.814.1221.15 141 Sat 18-Jun-2022 2:00 pm Garvey Oval 
Manningham Cobras2.33.35.58.6 54 Old Paradians won by 87 points
Power House2.36.49.810.13 73 Sat 18-Jun-2022 2:00 pm Ross Gregory Oval 
Aquinas OC4.17.213.218.4 112 Aquinas OC won by 39 points
Bulleen Templestowe1.31.53.63.6 24 Sat 18-Jun-2022 2:00 pm Ted Ajani Reserve 
West Brunswick Amateurs10.711.1015.1222.14 146 West Brunswick Amateurs won by 122 points
MHS OB2.64.127.1812.22 94 Sat 18-Jun-2022 2:00 pm Melbourne High School 
Yarra Old Grammarians1.22.35.59.6 60 MHS OB won by 34 points

Round 11[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Yarra Old Grammarians6.314.719.1122.12 144 Sat 25-Jun-2022 2:00 pm Doncaster Reserve 
Power House0.22.34.58.7 55 Yarra Old Grammarians won by 89 points
Old Paradians4.49.510.812.9 81 Sat 25-Jun-2022 2:00 pm Garvey Oval 
Brunswick (VAFA)2.35.410.811.9 75 Old Paradians won by 6 points
Ivanhoe 1.16.58.714.7 91 Sat 25-Jun-2022 2:00 pm Ivanhoe Park 
MHS OB3.44.57.128.13 61 Ivanhoe won by 30 points
Manningham Cobras3.14.412.612.6 78 Sat 25-Jun-2022 2:00 pm Koonung Reserve 
Bulleen Templestowe6.26.59.99.9 63 Manningham Cobras won by 15 points
West Brunswick Amateurs3.87.910.1214.14 98 Sat 25-Jun-2022 2:00 pm Ransford Oval 
Aquinas OC1.14.45.87.9 51 West Brunswick Amateurs won by 47 points

Round 12[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Brunswick (VAFA)1.32.43.66.8 44 Sat 2-Jul-2022 2:00 pm Alex G. Gillon Oval 
West Brunswick Amateurs3.34.77.109.12 66 West Brunswick Amateurs won by 22 points
Aquinas OC2.43.45.78.9 57 Sat 2-Jul-2022 2:00 pm Aquinas College 
Ivanhoe 1.47.412.817.13 115 Ivanhoe won by 58 points
Yarra Old Grammarians4.29.411.814.13 97 Sat 2-Jul-2022 2:00 pm Doncaster Reserve 
Manningham Cobras1.63.85.105.10 40 Yarra Old Grammarians won by 57 points
Power House2.25.37.59.7 61 Sat 2-Jul-2022 2:00 pm Ross Gregory Oval 
Bulleen Templestowe3.34.610.1010.11 71 Bulleen Templestowe won by 10 points
MHS OB2.12.47.88.10 58 Sat 2-Jul-2022 2:00 pm Melbourne High School 
Old Paradians4.69.1010.1414.16 100 Old Paradians won by 42 points

Round 13[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Old Paradians3.14.107.1611.19 85 Sat 16-Jul-2022 2:00 pm Garvey Oval 
Aquinas OC1.11.24.24.2 26 Old Paradians won by 59 points
Ivanhoe 7.39.715.919.10 124 Sat 16-Jul-2022 2:00 pm Ivanhoe Park 
Yarra Old Grammarians0.33.73.116.16 52 Ivanhoe won by 72 points
Manningham Cobras2.22.33.34.4 28 Sat 16-Jul-2022 2:00 pm Koonung Reserve 
MHS OB6.38.613.1116.17 113 MHS OB won by 85 points
West Brunswick Amateurs8.412.618.1121.14 140 Sat 16-Jul-2022 2:00 pm Ransford Oval 
Power House1.06.38.410.6 66 West Brunswick Amateurs won by 74 points
Bulleen Templestowe1.01.73.86.11 47 Sat 16-Jul-2022 2:00 pm Ted Ajani Reserve 
Brunswick (VAFA)5.39.413.814.12 96 Brunswick (VAFA) won by 49 points

Round 14[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Yarra Old Grammarians0.24.65.96.15 51 Sat 23-Jul-2022 2:00 pm Doncaster Reserve 
West Brunswick Amateurs6.76.714.1017.13 115 West Brunswick Amateurs won by 64 points
Old Paradians5.25.25.26.2 38 Sat 23-Jul-2022 2:00 pm Garvey Oval 
Ivanhoe 5.35.611.1216.14 110 Ivanhoe won by 72 points
Power House8.18 66 Sat 23-Jul-2022 2:00 pm Ross Gregory Oval 
Manningham Cobras8.14 62 Power House won by 4 points
MHS OB3.33.64.78.10 58 Sat 23-Jul-2022 2:00 pm Melbourne High School 
Bulleen Templestowe3.24.44.47.5 47 MHS OB won by 11 points
Brunswick (VAFA)3.35.79.1115.11 101 Sat 23-Jul-2022 2:10 pm Alex G. Gillon Oval 
Aquinas OC3.14.15.27.5 47 Brunswick (VAFA) won by 54 points

Round 15[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Brunswick (VAFA)2.14.54.108.15 63 Sat 30-Jul-2022 2:00 pm Alex G. Gillon Oval 
Yarra Old Grammarians2.34.55.55.5 35 Brunswick (VAFA) won by 28 points
Aquinas OC3.45.58.78.7 55 Sat 30-Jul-2022 2:00 pm Aquinas College 
MHS OB2.15.36.310.9 69 MHS OB won by 14 points
Ivanhoe 3.49.1020.1328.17 185 Sat 30-Jul-2022 2:00 pm Ivanhoe Park 
Power House3.13.23.33.3 21 Ivanhoe won by 164 points
West Brunswick Amateurs5.38.812.1218.20 128 Sat 30-Jul-2022 2:00 pm Ransford Oval 
Manningham Cobras0.20.32.63.6 24 West Brunswick Amateurs won by 104 points
Bulleen Templestowe0.15.45.65.7 37 Sat 30-Jul-2022 2:00 pm Ted Ajani Reserve 
Old Paradians1.24.58.59.10 64 Old Paradians won by 27 points

Round 16[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Brunswick (VAFA)1.14.66.1010.11 71 Sat 6-Aug-2022 2:00 pm Alex G. Gillon Oval 
MHS OB2.65.87.810.11 71 Brunswick (VAFA) drew with MHS OB
Yarra Old Grammarians2.26.48.711.12 78 Sat 6-Aug-2022 2:00 pm Doncaster Reserve 
Bulleen Templestowe3.57.811.915.12 102 Bulleen Templestowe won by 24 points
Manningham Cobras2.02.14.35.4 34 Sat 6-Aug-2022 2:00 pm Koonung Reserve 
Aquinas OC4.17.312.616.9 105 Aquinas OC won by 71 points
West Brunswick Amateurs2.35.88.1210.16 76 Sat 6-Aug-2022 2:00 pm Ransford Oval 
Ivanhoe 1.22.44.56.7 43 West Brunswick Amateurs won by 33 points
Power House1.21.31.33.4 22 Sat 6-Aug-2022 2:00 pm Ross Gregory Oval 
Old Paradians6.311.916.2023.22 160 Old Paradians won by 138 points

Round 17[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Old Paradians9.9 63 Sat 13-Aug-2022 2:00 pm Garvey Oval 
Yarra Old Grammarians5.7 37 Old Paradians won by 26 points
Ivanhoe 12.7 79 Sat 13-Aug-2022 2:00 pm Ivanhoe Park 
Manningham Cobras1.1 7 Ivanhoe won by 72 points
Power House2.23.23.23.2 20 Sat 13-Aug-2022 2:00 pm Ross Gregory Oval 
Brunswick (VAFA)2.46.67.814.9 93 Brunswick (VAFA) won by 73 points
Bulleen Templestowe6.5 41 Sat 13-Aug-2022 2:00 pm Ted Ajani Reserve 
Aquinas OC2.7 19 Bulleen Templestowe won by 22 points
MHS OB3.35.55.97.11 53 Sat 13-Aug-2022 2:00 pm Melbourne High School 
West Brunswick Amateurs5.27.410.812.11 83 West Brunswick Amateurs won by 30 points

Round 18[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Yarra Old Grammarians     Sat 20-Aug-2022 2:00 pm Doncaster Reserve 
Aquinas OC     Yarra Old Grammarians vs Aquinas OC 
Manningham Cobras     Sat 20-Aug-2022 2:00 pm Koonung Reserve 
Brunswick (VAFA)     Manningham Cobras vs Brunswick (VAFA) 
West Brunswick Amateurs     Sat 20-Aug-2022 2:00 pm Ransford Oval 
Old Paradians     West Brunswick Amateurs vs Old Paradians 
Power House     Sat 20-Aug-2022 2:00 pm Ross Gregory Oval 
MHS OB     Power House vs MHS OB 
Bulleen Templestowe     Sat 20-Aug-2022 2:00 pm Ted Ajani Reserve 
Ivanhoe      Bulleen Templestowe vs Ivanhoe  

Footnotes

* Behinds calculated from the 1965 season on.
+ Score at the end of extra time.