Australian Football

AustralianFootball.com Celebrating the history of the great Australian game

 

AdFL - KEY FACTS

Official name
Adelaide Footy League

Known as
AdFL

Affiliated competitions (Current)
Women's Premiership Season 1991-2024; Men's Premiership Season 1911-2024


Men's Premiership Season

Official Name
AdFL Men's Premiership Season

Duration
1911–2024

Affiliated clubs (Current)
Adelaide University (SA) 1911-2024; Kenilworth (SA) 1914-1915, 1924-1985, 1991-2024; Prince Alfred OC (SA) 1926-2024; St. Peter's OC (SA) 1928-2024; Scotch OC (SA) 1929-1933, 1935-2024; Colonel Light Gardens (SA) 1931-1932, 1937-1941, 1946-1975, 1986-2024; Pembroke OS (SA) 1932-2024; Flinders Park (SA) 1933, 1949-1977, 1996-2024; Pulteney (SA) 1936-1994, 1997-2024; Rostrevor OC (SA) 1936-1939, 1947-1949, 1962-2024; Walkerville (SA) 1936-1979, 1990-2024; Rosewater (SA) 1949-2024; Kilburn (SA) 1958-2024; Glenunga (SA) 1960-2024; Seaton Ramblers (SA) 1961-2024; Gaza (SA) 1962-2024; Broadview (SA) 1964-2024; Flinders University (SA) 1966-2024; Mitcham (SA) 1968-1975, 1985-2024; Sacred Heart OC (SA) 1968-2024; Westminster OS (SA) 1969-1981, 2000-2024; Salisbury West (SA) 1970-1977, 1996-2024; Unley Jets (SA) 1970-2024; Old Ignatians (SA) 1972-2024; Greenacres (SA) 1973-2024; West Croydon (SA) 1974-2024; Para Hills (SA) 1978-1989, 1995-2024; CBC Old Collegians (SA) 1978-2024; Woodville South (SA) 1979-2024; North Haven (SA) 1980-2024; Mawson Lakes (SA) 1980-1982, 1993-2024; Houghton Districts (SA) 1983-2024; Port District (SA) 1984-2024; Gepps Cross (SA) 1984-2024; Adelaide Lutheran (SA) 1985-2024; Goodwood Saints (SA) 1985-2024; Lockleys (SA) 1986-2024; Fitzroy CC (SA) 1987-2024; Hope Valley (SA) 1987-2024; Modbury (SA) 1988-2024; Tea Tree Gully (SA) 1988-2024; Tea Tree Reserves (SA) 1988-2024; Ingle Farm (SA) 1989-2024; Hectorville (SA) 1990-2024; Brighton Bombers (SA) 1991-1996, 2017-2024; North Pines (SA) 1993-2024; PHOS Camden (SA) 1994-2024; Henley (SA) 1994-2024; Salisbury (SA) 1995-2024; Smithfield (SA) 1995-2024; Central United (SA) 1995-2024; Eastern Park (SA) 1995-2024; Elizabeth (SA) 1995-2024; Salisbury Reserves (SA) 1995-2024; Payneham NU (SA) 1996-2024; Plympton (SA) 1996-2024; Pooraka (SA) 1996-2024; Salisbury North (SA) 1996-2024; SMOSH West Lakes (SA) 1996-2024; Athelstone (SA) 1996-2024; Brahma Lodge (SA) 1996-2024; Golden Grove (SA) 1996-2024; Edwardstown (SA) 1996-2008, 2016-2024; Portland (SA) 1997-2024; Mitchell Park (SA) 2001-2024; Trinity OS (SA) 2006-2024; Blackfriars OS (SA) 2006-2024; St. Paul's OS (SA) 2015-2024; Morphettville Park (SA) 2017-2024; O'Sullivan Beach Lonsdale (SA) 2018-2024; Marion (SA) 2018-2024; Hackham (SA) 2021-2024

Affiliated clubs (Historical)
Adelaide Uni Reserves (SA) 1911-2017; Marlborough (SA) 1911-1913; St. Bartholemew (SA) 1911-1914; St. Francis Xavier (SA) 1911-1914; Adelaide Uni Thirds (SA) 1911-2013; Semaphore Central (SA) 1912-1978; St. Peter’s School College (SA) 1912-1921; Kingswood (SA) 1913-1932; Prince Alfred College (SA) 1913-1921; Henley & Grange  (SA) 1920-1922, 1927-1936, 1955-1957; East Adelaide (SA) 1920; Prospect (SA) 1921; Goodwood  (SA) 1922-1925, 1931-1936, 1941-1978; Dulwich (SA) 1922-1924; YMCA (SA) (SA) 1922-1940; Adelaide College (SA) 1923-1985; Prince Alfred OC Reserves (SA) 1926-2017; Marryatville (SA) 1926-1927; South Adelaide Ramblers (SA) 1927-1929; St. Augustine (SA) 1928-1933; Underdale United (SA) 1928-1940; Trans Adelaide Tigers (SA) 1930-1932, 1937-1998; Alberton United (SA) 1931-1996; Exeter (SA) 1932-1978; Otiose (SA) 1932; Adelaide High OS (SA) 1933-1935, 1962-1964, 1993-2001; Black Forest (SA) 1934; Unley Amateurs (SA) 1934; Eastwood (SA) 1935-1937, 1956-1963, 1977-1983; West Adelaide United (SA) 1935-1937; Holdens Motor Body Builders (SA) 1936; Combined Banks (SA) 1937-1940; Payneham (SA) 1938-1979; Woodville Amateurs (SA) 1940-1962; Kelvinator (SA) 1946-1952; Post-Tel Institute (SA) 1948-1951, 1966-1988; Riverside (SA) 1949-1996; West Lakes (SA) 1951-1977, 1988-1995; Commonwealth Bank (SA) 1952-1956; North Brighton-Somerton (SA) 1952-1953; Birkenhead Sports (SA) 1953-1958; Long Range Weapons (SA) 1953-1957; Ethelton (SA) 1956-1996; Mile End (SA) 1957-1990; Brighton (SA) 1958-1968; Henley  [Grange] (SA) 1958-1977; The Teachers (SA) 1961-1965; Torrens College (SA) 1962-1974; St. Dominics (SA) 1963-1986; Brighton High Old Scholars (SA) 1968-1990; Ferryden Park (SA) 1968-1977, 1985-1995; Allenby Gardens (SA) 1968-1972; Royal Park (SA) 1968-1978, 1983; Sacred Heart OC Reserves  (SA) 1968-2014; Greek FC (SA) 1969-1993; Bank Of Adelaide (SA) 1970; Salisbury College (SA) 1970-1974, 1977-1989; University of South Australia (SA) 1970-1992; Unley Jets Reserves (SA) 1970-2015; Plympton High Old Scholars (SA) 1971-1993; National Australia Bank (SA) 1971-1991; Taperoo (SA) 1971-1974, 1980-1983; Sturt College of Advanced Education (SA) 1972-1980; Old Ignatians Reserves (SA) 1972-2015; Henley High OS (SA) 1974-1977; SMOSH (SA) 1975-1995; Edwardstown Baptist (SA) 1975, 1980-1992; Aboriginal Community College (SA) 1976-1977; St. Raphael's (SA) 1977-1984; Henley District and Old Scholars (SA) 1978-1981; St. Peter's Y.C.W.  (SA) 1978-1986; Immanuel OS (SA) 1978-1979, 1980-1991; Brompton (SA) 1979-1980; Woodville District (SA) 1979-1990; Ovingham (SA) 1980-1985, 1989-2013; Nunga Community (SA) 1980; Port Adelaide United (SA) 1980-1988; North Haven Reserves (SA) 1980-2015; ANZ Bank (SA) 1981-1992; Burnside-Kensington (SA) 1981-2001; Croydon (SA) 1981-1982; The Parks (SA) 1981-1983; Albert Sports (SA) 1982; Norwood Union (SA) 1983-1991, 1993-1994; Renown Park (SA) 1983-1986; Woodville West (SA) 1983-1987; Port District Reserves (SA) 1984-2013; Campbelltown-Magill (SA) 1985-1997; Kaurna Eagles (SA) 1985-2007; Salisbury Central (SA) 1985-1996; Westfields (SA) 1985-1986; Hope Valley Reserves (SA) 1987-2015; Para District Uniting (SA) 1988-1990; Modbury Reserves (SA) 1988-2015; Wingfield Royals (SA) 1992-1998, 2000-2010, 2012-2014; Cedars (SA) 1992-1993, 2001-2004; Paralowie (SA) 1994-2010; Henley Reserves (SA) 1994-2014; Payneham NU Reserves (SA) 1996-2015; SMOSH West Lakes Reserves (SA) 1996-2015; Golden Grove Reserves (SA) 1996-2015; Brahma Lodge Reserves (SA) 1996-2013; Golden North (SA) 1999; Salvation Army (SA) (SA) 1999-2002; Western Warriors (SA) 2001-2006; Fitzroy CC WFC (SA) 2002-; Angle Vale (SA) 2008-2015; Modbury WFC (SA) 2011-, 2013-; Flinders Park Reserves (SA) 2013; Broadview Reserves (SA) 2013; Blackwood (SA) 2014; North Pines WFC (SA) 2016-; Aldinga WFC (SA) 2017-; Happy Valley WFC (SA) 2017-; Nairne Bremer WFC (SA) 2017-; Payneham NU WFC (SA) 2018-; Mawson Lakes WFC (SA) 2018-; Broadview WFC (SA) 2018-; West Croydon WFC (SA) 2018-; Golden Grove WFC (SA) 2018-; Smithfield WFC (SA) 2018-; Scotch OC WFC (SA) 2018-; Old Ignations WFC (SA) 2018-; Kenilworth WFC (SA) 2018-; Pulteney WFC (SA) 2018-; Adelaide Lutheran WFC (SA) 2018-; Murraylands WFC (SA) 2018-; Kangarilla Onka Valley WFC (SA) 2018-; Bridgewater Callington WFC (SA) 2018-

Affiliated grounds (Current)
Argana Park; Blair Athol Reserve; Brahma Lodge Oval; Brighton Oval; Broadview Oval; Camden Oval; Campbelltown Oval; Caterer Oval; Daly Oval; Duncan Fraser Reserve; Dwight Reserve; Edward Smith Reserve; Edwardstown Oval; Elizabeth Oval; Eric Sutton Oval; Fawk Reserve; Flinders Park; Flinders University; Glandore Oval; Glenelg Oval; Goodwood Oval; Hackham Oval; Harpers Field; Haslam Oval; Henley Oval; Hope Valley Oval; Houghton Oval; Kellett Reserve; Kingswood Oval; Klemzig Oval; Largs North Reserve; Largs Reserve; Ledger Oval; Lindblom Park; Lockleys Oval; Lonsdale Oval (SA); Marion Oval; Mawson Lakes Oval; Max Amber Sportsfield; Mitchell Park Oval; Modbury Sports Reserve; Mofflin Reserve; Mortlock Park; Norwood Oval; Park 15; Park 2; Park 20; Park 25; Park 9; Payneham Oval; Pedlar Reserve; Pertaringa Oval; Plympton Oval; Port Reserve; Price Memorial Oval; Richmond Oval; Rowe Park; Sacred Heart College; Sacred Heart Middle School; Salisbury North Oval; Salisbury Oval; Sam Johnson Sportsground; Scotch College (SA); Smithfield Oval; South Parklands; St. Marys Park; St. Pauls College; The Paddocks; Trinity College (Gawler); University Oval (#12); Walkerville Reserve; Webb Oval; West Lakes Shore Oval; Woodville Oval

Affiliated grounds (Historical)
Adelaide Oval; Alberton Oval; Andrew Smith Reserve; Angle Vale Sports Club; Atkinson Oval; Blackwood Oval; Bourke Oval; Bulkana Oval; Eastern Parade Reserve; Greenwith Oval; Hunter Park; Karen Rolton Oval; L.J. Lewis Reserve; Ottaway Reserve; Park 10; Prince Alfred College; Prospect Oval; Salisbury Downs Oval; St. Ignatius College; St. Michaels College; Thebarton Oval; Unley Oval; Westminster Oval

2018 AdFL Men's Premiership Season

 
 

2018 Ladder

LP Club P W L D For Agn % Pts
1 Rosewater 18 17 1 0 1890 951 198.74 34
2 West Croydon 18 13 5 0 2229 1215 183.46 26
3 Salisbury West 18 13 5 0 1639 1006 162.92 26
4 Trinity OS 18 12 6 0 1547 1022 151.37 24
5 Fitzroy CC 18 11 7 0 1692 1277 132.50 22
6 Elizabeth 18 8 10 0 1741 1358 128.20 16
7 Para Hills 18 8 10 0 1652 1674 98.69 16
8 Brahma Lodge 18 5 13 0 1330 2275 58.46 10
9 Adelaide Lutheran 18 3 15 0 1156 1603 72.11 6
10 Greenacres 18 0 18 0 679 3174 21.39 0
  H&A 90 90 90 0 15555 15555 100.00 180
  Finals 4 4 4 0 517 517 100.00 8
  Total 94 94 94 0 16072 16072 100.00 188

2018 Round by Round

Round 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | EF | QF | PF | GF

Round 1[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Elizabeth2.14.68.710.11 71 Sat 7-Apr-2018 2:15 pm Argana Park 
Trinity OS3.26.47.512.7 79 Trinity OS won by 8 points
West Croydon30.15 195 Sat 7-Apr-2018 2:15 pm Fawk Reserve 
Brahma Lodge12.12 84 West Croydon won by 111 points
Fitzroy CC4.614.924.1232.16 208 Sat 7-Apr-2018 2:15 pm Sam Johnson Sportsground 
Greenacres0.13.23.34.5 29 Fitzroy CC won by 179 points
Salisbury West12.18 90 Sat 7-Apr-2018 2:15 pm Salisbury Downs Oval 
Rosewater15.15 105 Rosewater won by 15 points
Para Hills3.28.912.1220.17 137 Sat 7-Apr-2018 2:15 pm The Paddocks 
Adelaide Lutheran4.34.65.87.11 53 Para Hills won by 84 points

Round 2[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Brahma Lodge2.7 19 Sat 14-Apr-2018 2:15 pm Brahma Lodge Oval 
Salisbury West13.10 88 Salisbury West won by 69 points
Greenacres5.7 37 Sat 14-Apr-2018 2:15 pm Edward Smith Reserve 
Para Hills36.8 224 Para Hills won by 187 points
Rosewater10.10 70 Sat 14-Apr-2018 2:15 pm Eric Sutton Oval 
Elizabeth8.11 59 Rosewater won by 11 points
Adelaide Lutheran5.28.411.613.7 85 Sat 14-Apr-2018 2:15 pm South Parklands 
West Croydon3.57.812.816.10 106 West Croydon won by 21 points
Trinity OS6.9 45 Sat 14-Apr-2018 2:15 pm Trinity College (Gawler) 
Fitzroy CC16.3 99 Fitzroy CC won by 54 points

Round 3[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Brahma Lodge6.3 39 Sat 21-Apr-2018 2:15 pm Brahma Lodge Oval 
Rosewater15.16 106 Rosewater won by 67 points
West Croydon44.15 279 Sat 21-Apr-2018 2:15 pm Fawk Reserve 
Greenacres3.2 20 West Croydon won by 259 points
Fitzroy CC3.45.78.1010.11 71 Sat 21-Apr-2018 2:15 pm Sam Johnson Sportsground 
Elizabeth5.38.711.1118.13 121 Elizabeth won by 50 points
Salisbury West4.37.615.921.12 138 Sat 21-Apr-2018 2:15 pm Salisbury Downs Oval 
Adelaide Lutheran2.13.26.38.6 54 Salisbury West won by 84 points
Para Hills0.64.87.1110.11 71 Sat 21-Apr-2018 2:15 pm The Paddocks 
Trinity OS3.010.112.518.7 115 Trinity OS won by 44 points

Round 4[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Elizabeth4.38.515.716.7 103 Sat 28-Apr-2018 2:15 pm Argana Park 
Para Hills3.111.214.718.8 116 Para Hills won by 13 points
Greenacres1.3 9 Sat 28-Apr-2018 2:15 pm Edward Smith Reserve 
Salisbury West27.15 177 Salisbury West won by 168 points
Rosewater3.05.36.510.9 69 Sat 28-Apr-2018 2:15 pm Eric Sutton Oval 
Fitzroy CC1.23.34.46.7 43 Rosewater won by 26 points
Adelaide Lutheran4.58.99.1013.12 90 Sat 28-Apr-2018 2:15 pm South Parklands 
Brahma Lodge3.29.612.1215.13 103 Brahma Lodge won by 13 points
Trinity OS11.15 81 Sat 28-Apr-2018 2:15 pm Trinity College (Gawler) 
West Croydon13.4 82 West Croydon won by 1 point

Round 5[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Brahma Lodge38.19 247 Sat 5-May-2018 2:15 pm Brahma Lodge Oval 
Greenacres11.10 76 Brahma Lodge won by 171 points
Rosewater4.211.912.1318.16 124 Sat 5-May-2018 2:15 pm Eric Sutton Oval 
Adelaide Lutheran2.22.33.44.6 30 Rosewater won by 94 points
West Croydon18.18 126 Sat 5-May-2018 2:15 pm Fawk Reserve 
Elizabeth7.10 52 West Croydon won by 74 points
Salisbury West5.16.28.510.6 66 Sat 5-May-2018 2:15 pm Salisbury Downs Oval 
Trinity OS5.06.39.412.5 77 Trinity OS won by 11 points
Para Hills3.39.614.719.12 126 Sat 5-May-2018 2:15 pm The Paddocks 
Fitzroy CC5.66.89.813.10 88 Para Hills won by 38 points

Round 6[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Elizabeth8.12 60 Sat 12-May-2018 2:15 pm Argana Park 
Salisbury West12.6 78 Salisbury West won by 18 points
Greenacres3.3 21 Sat 12-May-2018 2:15 pm Edward Smith Reserve 
Adelaide Lutheran22.23 155 Adelaide Lutheran won by 134 points
Fitzroy CC3.55.55.56.8 44 Sat 12-May-2018 2:15 pm Sam Johnson Sportsground 
West Croydon5.213.315.521.7 133 West Croydon won by 89 points
Para Hills0.24.65.79.7 61 Sat 12-May-2018 2:15 pm The Paddocks 
Rosewater4.57.1110.2112.24 96 Rosewater won by 35 points
Trinity OS17.21 123 Sat 12-May-2018 2:15 pm Trinity College (Gawler) 
Brahma Lodge7.5 47 Trinity OS won by 76 points

Round 7[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Brahma Lodge14.4 88 Sat 19-May-2018 2:15 pm Brahma Lodge Oval 
Elizabeth10.14 74 Brahma Lodge won by 14 points
Rosewater2.28.814.1124.17 161 Sat 19-May-2018 2:15 pm Eric Sutton Oval 
Greenacres2.32.33.64.7 31 Rosewater won by 130 points
West Croydon24.18 162 Sat 19-May-2018 2:15 pm Fawk Reserve 
Para Hills10.9 69 West Croydon won by 93 points
Salisbury West4.28.411.413.9 87 Sat 19-May-2018 2:15 pm Salisbury Downs Oval 
Fitzroy CC3.35.58.711.7 73 Salisbury West won by 14 points
Adelaide Lutheran0.20.24.27.2 44 Sat 19-May-2018 2:15 pm South Parklands 
Trinity OS1.18.412.415.11 101 Trinity OS won by 57 points

Round 8[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Elizabeth9.13 67 Sat 26-May-2018 2:15 pm Argana Park 
Adelaide Lutheran9.9 63 Elizabeth won by 4 points
West Croydon14.10 94 Sat 26-May-2018 2:15 pm Fawk Reserve 
Rosewater19.15 129 Rosewater won by 35 points
Fitzroy CC3.36.510.615.11 101 Sat 26-May-2018 2:15 pm Sam Johnson Sportsground 
Brahma Lodge2.24.68.89.10 64 Fitzroy CC won by 37 points
Para Hills5.411.812.914.13 97 Sat 26-May-2018 2:15 pm The Paddocks 
Salisbury West3.36.411.712.11 83 Para Hills won by 14 points
Trinity OS24.18 162 Sat 26-May-2018 2:15 pm Trinity College (Gawler) 
Greenacres7.4 46 Trinity OS won by 116 points

Round 9[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Brahma Lodge16.18 114 Sat 2-Jun-2018 2:15 pm Brahma Lodge Oval 
Para Hills12.14 86 Brahma Lodge won by 28 points
Greenacres8.7 55 Sat 2-Jun-2018 2:15 pm Edward Smith Reserve 
Elizabeth20.15 135 Elizabeth won by 80 points
Rosewater3.43.77.1110.17 77 Sat 2-Jun-2018 2:15 pm Eric Sutton Oval 
Trinity OS1.25.76.106.12 48 Rosewater won by 29 points
Salisbury West2.36.58.710.13 73 Sat 2-Jun-2018 2:15 pm Salisbury Downs Oval 
West Croydon3.14.26.28.3 51 Salisbury West won by 22 points
Adelaide Lutheran2.33.67.910.14 74 Sat 2-Jun-2018 2:15 pm South Parklands 
Fitzroy CC8.710.1013.1014.13 97 Fitzroy CC won by 23 points

Round 10[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Brahma Lodge14.9 93 Sat 16-Jun-2018 2:15 pm Brahma Lodge Oval 
West Croydon22.27 159 West Croydon won by 66 points
Greenacres3.3 21 Sat 16-Jun-2018 2:15 pm Edward Smith Reserve 
Fitzroy CC18.25 133 Fitzroy CC won by 112 points
Rosewater2.410.910.1011.15 81 Sat 16-Jun-2018 2:15 pm Eric Sutton Oval 
Salisbury West1.21.44.85.8 38 Rosewater won by 43 points
Adelaide Lutheran1.33.44.44.5 29 Sat 16-Jun-2018 2:15 pm South Parklands 
Para Hills2.46.67.1210.14 74 Para Hills won by 45 points
Trinity OS7.16 58 Sat 16-Jun-2018 2:15 pm Trinity College (Gawler) 
Elizabeth8.5 53 Trinity OS won by 5 points

Round 11[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Elizabeth4.15.16.47.7 49 Sat 23-Jun-2018 2:15 pm Argana Park 
Rosewater7.114.717.1020.15 135 Rosewater won by 86 points
West Croydon20.12 132 Sat 23-Jun-2018 2:15 pm Fawk Reserve 
Adelaide Lutheran7.9 51 West Croydon won by 81 points
Fitzroy CC3.35.79.910.13 73 Sat 23-Jun-2018 2:15 pm Sam Johnson Sportsground 
Trinity OS3.34.37.79.9 63 Fitzroy CC won by 10 points
Salisbury West17.8 110 Sat 23-Jun-2018 2:15 pm Salisbury Downs Oval 
Brahma Lodge10.8 68 Salisbury West won by 42 points
Para Hills13.321.1026.1435.23 233 Sat 23-Jun-2018 2:15 pm The Paddocks 
Greenacres0.11.12.15.1 31 Para Hills won by 202 points

Round 12[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Elizabeth1.14.48.810.12 72 Sat 30-Jun-2018 2:15 pm Argana Park 
Fitzroy CC7.510.813.1116.13 109 Fitzroy CC won by 37 points
Greenacres5.6 36 Sat 30-Jun-2018 2:15 pm Edward Smith Reserve 
West Croydon41.17 263 West Croydon won by 227 points
Rosewater6.312.1022.1835.22 232 Sat 30-Jun-2018 2:15 pm Eric Sutton Oval 
Brahma Lodge3.56.88.88.9 57 Rosewater won by 175 points
Adelaide Lutheran1.12.54.76.8 44 Sat 30-Jun-2018 2:15 pm South Parklands 
Salisbury West2.35.76.86.10 46 Salisbury West won by 2 points
Trinity OS14.8 92 Sat 30-Jun-2018 2:15 pm Trinity College (Gawler) 
Para Hills4.2 26 Trinity OS won by 66 points

Round 13[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Brahma Lodge6.8 44 Sat 7-Jul-2018 2:15 pm Brahma Lodge Oval 
Adelaide Lutheran15.15 105 Adelaide Lutheran won by 61 points
Fitzroy CC2.13.16.210.4 64 Sat 7-Jul-2018 2:15 pm Sam Johnson Sportsground 
Rosewater3.15.48.512.6 78 Rosewater won by 14 points
Salisbury West5.49.1215.1921.24 150 Sat 7-Jul-2018 2:15 pm Salisbury Downs Oval 
Greenacres1.11.32.54.7 31 Salisbury West won by 119 points
Para Hills2.04.25.37.5 47 Sat 7-Jul-2018 2:15 pm The Paddocks 
Elizabeth5.67.916.1421.21 147 Elizabeth won by 100 points
West Croydon11.9 75 Sat 7-Jul-2018 2:30 pm Fawk Reserve 
Trinity OS8.3 51 West Croydon won by 24 points

Round 14[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Elizabeth4.37.612.717.11 113 Sat 14-Jul-2018 2:15 pm Argana Park 
West Croydon6.39.511.812.9 81 Elizabeth won by 32 points
Greenacres14.14 98 Sat 14-Jul-2018 2:15 pm Edward Smith Reserve 
Brahma Lodge17.17 119 Brahma Lodge won by 21 points
Fitzroy CC3.65.1311.1615.17 107 Sat 14-Jul-2018 2:15 pm Sam Johnson Sportsground 
Para Hills3.04.25.79.9 63 Fitzroy CC won by 44 points
Adelaide Lutheran0.11.22.36.8 44 Sat 14-Jul-2018 2:15 pm South Parklands 
Rosewater1.54.812.1415.14 104 Rosewater won by 60 points
Trinity OS5.6 36 Sat 14-Jul-2018 2:15 pm Trinity College (Gawler) 
Salisbury West6.9 45 Salisbury West won by 9 points

Round 15[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Brahma Lodge3.8 26 Sat 21-Jul-2018 2:15 pm Brahma Lodge Oval 
Trinity OS21.15 141 Trinity OS won by 115 points
Rosewater2.27.78.1011.15 81 Sat 21-Jul-2018 2:15 pm Eric Sutton Oval 
Para Hills1.33.33.43.4 22 Rosewater won by 59 points
West Croydon6.7 43 Sat 21-Jul-2018 2:15 pm Fawk Reserve 
Fitzroy CC14.11 95 Fitzroy CC won by 52 points
Salisbury West5.18.414.515.7 97 Sat 21-Jul-2018 2:15 pm Salisbury Downs Oval 
Elizabeth2.06.27.410.8 68 Salisbury West won by 29 points
Adelaide Lutheran1.64.99.1015.15 105 Sat 21-Jul-2018 2:15 pm South Parklands 
Greenacres1.12.52.65.8 38 Adelaide Lutheran won by 67 points

Round 16[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Elizabeth10.514.1223.1730.23 203 Sat 28-Jul-2018 2:15 pm Argana Park 
Brahma Lodge1.22.53.63.8 26 Elizabeth won by 177 points
Greenacres8.9 57 Sat 28-Jul-2018 2:15 pm Edward Smith Reserve 
Rosewater17.19 121 Rosewater won by 64 points
Fitzroy CC2.34.46.67.8 50 Sat 28-Jul-2018 2:15 pm Sam Johnson Sportsground 
Salisbury West2.06.68.914.12 96 Salisbury West won by 46 points
Para Hills3.13.55.86.10 46 Sat 28-Jul-2018 2:15 pm The Paddocks 
West Croydon3.48.714.1520.19 139 West Croydon won by 93 points
Trinity OS13.11 89 Sat 28-Jul-2018 2:15 pm Trinity College (Gawler) 
Adelaide Lutheran7.6 48 Trinity OS won by 41 points

Round 17[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Brahma Lodge9.4 58 Sat 4-Aug-2018 2:15 pm Brahma Lodge Oval 
Fitzroy CC25.11 161 Fitzroy CC won by 103 points
Greenacres5.1 31 Sat 4-Aug-2018 2:15 pm Edward Smith Reserve 
Trinity OS17.12 114 Trinity OS won by 83 points
Rosewater2.35.79.1011.13 79 Sat 4-Aug-2018 2:15 pm Eric Sutton Oval 
West Croydon3.53.95.97.11 53 Rosewater won by 26 points
Salisbury West6.810.2013.2522.31 163 Sat 4-Aug-2018 2:15 pm Salisbury Downs Oval 
Para Hills1.21.22.34.3 27 Salisbury West won by 136 points
Adelaide Lutheran1.22.54.106.11 47 Sat 4-Aug-2018 2:15 pm South Parklands 
Elizabeth2.59.910.915.16 106 Elizabeth won by 59 points

Round 18[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Elizabeth10.617.1019.1728.20 188 Sat 11-Aug-2018 2:15 pm Argana Park 
Greenacres0.20.21.31.6 12 Elizabeth won by 176 points
West Croydon7.14 56 Sat 11-Aug-2018 2:15 pm Fawk Reserve 
Salisbury West1.8 14 West Croydon won by 42 points
Fitzroy CC2.45.46.711.10 76 Sat 11-Aug-2018 2:15 pm Sam Johnson Sportsground 
Adelaide Lutheran1.22.74.94.11 35 Fitzroy CC won by 41 points
Para Hills4.211.414.719.13 127 Sat 11-Aug-2018 2:15 pm The Paddocks 
Brahma Lodge1.22.72.84.10 34 Para Hills won by 93 points
Trinity OS10.12 72 Sat 11-Aug-2018 2:15 pm Trinity College (Gawler) 
Rosewater6.6 42 Trinity OS won by 30 points

2018 Ladder

LP Club P W L D For Agn % Pts
1 Rosewater 18 17 1 0 1890 951 198.74 34
2 West Croydon 18 13 5 0 2229 1215 183.46 26
3 Salisbury West 18 13 5 0 1639 1006 162.92 26
4 Trinity OS 18 12 6 0 1547 1022 151.37 24
5 Fitzroy CC 18 11 7 0 1692 1277 132.50 22
6 Elizabeth 18 8 10 0 1741 1358 128.20 16
7 Para Hills 18 8 10 0 1652 1674 98.69 16
8 Brahma Lodge 18 5 13 0 1330 2275 58.46 10
9 Adelaide Lutheran 18 3 15 0 1156 1603 72.11 6
10 Greenacres 18 0 18 0 679 3174 21.39 0
  H&A 90 90 90 0 15555 15555 100.00 180
  Finals 4 4 4 0 517 517 100.00 8
  Total 94 94 94 0 16072 16072 100.00 188


Finals Week 1[Finals Week 1 Review]

Elimination Final

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
West Croydon8.7 55 Sat 18-Aug-2018 2:15 pm Fawk Reserve 
Fitzroy CC9.7 61 Fitzroy CC won by 6 points

Qualifying Final

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Salisbury West9.8 62 Sat 18-Aug-2018 2:15 pm Salisbury Downs Oval 
Trinity OS8.5 53 Salisbury West won by 9 points

Finals Week 2[Finals Week 2 Review]

Preliminary Final

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Trinity OS13.12 90 Sat 25-Aug-2018 2:15 pm Trinity College (Gawler) 
Fitzroy CC8.5 53 Trinity OS won by 37 points

Finals Week 3[Finals Week 3 Review]

Grand Final

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Rosewater4.35.69.7 61 Sat 1-Sep-2018 2:15 pm Thebarton Oval 
Trinity OS8.211.213.4 82 Trinity OS won by 21 points

Footnotes

* Behinds calculated from the 1965 season on.
+ Score at the end of extra time.