Australian Football

AustralianFootball.com Celebrating the history of the great Australian game

 

SAAFL - KEY FACTS

Official name
Adelaide Footy League (SAAFL)

Known as
SAAFL

Affiliated competitions (Current)
Women's Premiership Season 1991-2022; Premiership Season 1911-2022


Premiership Season

Official Name
SAAFL Premiership Season

Duration
1911–2022

Affiliated clubs (Current)
Adelaide University (SA) 1911-2022; Kenilworth (SA) 1914-; Prince Alfred OC (SA) 1926-2022; St. Peter's OC (SA) 1928-2022; Scotch OC (SA) 1929-; Colonel Light Gardens (SA) 1931-; Pembroke OS (SA) 1932-2022; Flinders Park (SA) -; Pulteney (SA) 1936-; Rostrevor OC (SA) 1936-; Walkerville (SA) 1936-; Rosewater (SA) 1949-2022; Kilburn (SA) 1958-2022; Glenunga (SA) 1960-2022; Seaton Ramblers (SA) 1961-2022; Gaza (SA) 1962-2022; Broadview (SA) 1964-2022; Flinders University (SA) 1966-2022; Mitcham (SA) 1968-; Sacred Heart OC (SA) 1968-2022; Westminster OS (SA) 1969-; Salisbury West (SA) 1970-; Unley Jets (SA) 1970-2022; Old Ignatians (SA) 1972-2022; Greenacres (SA) 1973-2022; West Croydon (SA) 1974-2022; Para Hills (SA) 1978-; CBC Old Collegians (SA) 1978-2022; Woodville South (SA) 1979-2022; North Haven (SA) 1980-2022; Mawson Lakes (SA) 1980-; Houghton Districts (SA) 1983-2022; Port District (SA) 1984-2022; Gepps Cross (SA) 1984-2022; Adelaide Lutheran (SA) 1985-2022; Goodwood Saints (SA) 1985-2022; Lockleys (SA) 1986-2022; Fitzroy (SA) 1987-2022; Hope Valley (SA) 1987-2022; Modbury (SA) 1988-2022; Tea Tree Gully (SA) 1988-2022; Tea Tree Reserves (SA) 1988-2022; Ingle Farm (SA) 1989-2022; Hectorville (SA) 1990-2022; Brighton Bombers (SA) 1991-; North Pines (SA) 1993-2022; PHOS Camden (SA) 1994-2022; Henley (SA) 1994-2022; Salisbury (SA) 1995-2022; Smithfield (SA) 1995-2022; Central United (SA) 1995-2022; Eastern Park (SA) 1995-2022; Elizabeth (SA) 1995-2022; Salisbury Reserves (SA) 1995-2022; Payneham NU (SA) 1996-2022; Plympton (SA) 1996-2022; Pooraka (SA) 1996-2022; Salisbury North (SA) 1996-2022; SMOSH West Lakes (SA) 1996-2022; Athelstone (SA) 1996-2022; Brahma Lodge (SA) 1996-2022; Golden Grove (SA) 1996-2022; Edwardstown (SA) 1996-; Portland (SA) 1997-2022; Mitchell Park (SA) 2001-2022; Trinity OS (SA) 2006-2022; Blackfriars OS (SA) 2006-2022; St. Paul's OS (SA) 2015-2022; Morphettville Park (SA) 2017-2022; O'Sullivan Beach Lonsdale (SA) 2018-2022; Marion (SA) 2018-2022; Hackham (SA) 2021-2022

Affiliated clubs (Historical)
Adelaide Uni Reserves (SA) 1911-2017; Marlborough (SA) 1911-1913; St. Bartholemew (SA) 1911-1914; St. Francis Xavier (SA) 1911-1914; Adelaide Uni Thirds (SA) 1911-2013; Semaphore Central (SA) 1912-1978; St. Peter’s School College (SA) 1912-1921; Kingswood (SA) 1913-1932; Prince Alfred College (SA) 1913-1921; Henley & Grange  (SA) 1920-; East Adelaide (SA) 1920; Prospect (SA) 1921; Goodwood  (SA) 1922-; Dulwich (SA) 1922-1924; YMCA (SA) (SA) 1922-1940; Adelaide College (SA) 1923-1985; Prince Alfred OC Reserves (SA) 1926-2017; Marryatville (SA) 1926-1927; South Adelaide Ramblers (SA) 1927-1929; St. Augustine (SA) 1928-1933; Underdale United (SA) 1928-1940; Trans Adelaide Tigers (SA) 1930-; Alberton United (SA) 1931-1996; Exeter (SA) 1932-1978; Otiose (SA) 1932; Adelaide High OS (SA) 1933-; Black Forest (SA) 1934; Unley Amateurs (SA) 1934; Eastwood (SA) 1935-; West Adelaide United (SA) 1935-1937; Holdens Motor Body Builders (SA) 1936; Combined Banks (SA) 1937-1940; Payneham (SA) 1938-1979; Woodville Amateurs (SA) 1940-1962; Kelvinator (SA) 1946-1952; Post-Tel Institute (SA) 1948-; Riverside (SA) 1949-1996; West Lakes (SA) 1951-; Commonwealth Bank (SA) 1952-1956; North Brighton-Somerton (SA) 1952-1953; Birkenhead Sports (SA) 1953-1958; Long Range Weapons (SA) 1953-1957; Ethelton (SA) 1956-1996; Mile End (SA) 1957-1990; Brighton (SA) 1958-1968; Henley  [Grange] (SA) 1958-1977; The Teachers (SA) 1961-1965; Torrens College (SA) 1962-1974; St. Dominics (SA) 1963-1986; Brighton High Old Scholars (SA) 1968-1990; Ferryden Park (SA) 1968-; Allenby Gardens (SA) 1968-1972; Royal Park (SA) 1968-; Sacred Heart OC Reserves  (SA) 1968-2014; Greek FC (SA) 1969-1993; Bank Of Adelaide (SA) 1970; Salisbury College (SA) 1970-; University of South Australia (SA) 1970-1992; Unley Jets Reserves (SA) 1970-2015; Plympton High Old Scholars (SA) 1971-1993; National Australia Bank (SA) 1971-1991; Taperoo (SA) 1971-; Sturt College of Advanced Education (SA) 1972-1980; Old Ignatians Reserves (SA) 1972-2015; Henley High OS (SA) 1974-1977; SMOSH (SA) 1975-1995; Edwardstown Baptist (SA) -1992; Aboriginal Community College (SA) 1976-1977; St. Raphael's (SA) 1977-1984; Henley District and Old Scholars (SA) 1978-1981; St. Peter's Y.C.W.  (SA) 1978-1986; Immanuel OS (SA) 1978-; Brompton (SA) 1979-1980; Woodville District (SA) 1979-1990; Ovingham (SA) 1980-; Nunga Community (SA) 1980; Port Adelaide United (SA) 1980-1988; North Haven Reserves (SA) 1980-2015; ANZ Bank (SA) 1981-1992; Burnside-Kensington (SA) 1981-2001; Croydon (SA) 1981-1982; The Parks (SA) 1981-1983; Albert Sports (SA) 1982; Norwood Union (SA) 1983-; Renown Park (SA) 1983-1986; Woodville West (SA) 1983-1987; Port District Reserves (SA) 1984-2013; Campbelltown-Magill (SA) 1985-1997; Kaurna Eagles (SA) 1985-2007; Salisbury Central (SA) 1985-1996; Westfields (SA) 1985-1986; Hope Valley Reserves (SA) 1987-2015; Para District Uniting (SA) 1988-1990; Modbury Reserves (SA) 1988-2015; Wingfield Royals (SA) 1992-; Cedars (SA) 1992-; Paralowie (SA) 1994-2010; Henley Reserves (SA) 1994-2014; Payneham NU Reserves (SA) 1996-2015; SMOSH West Lakes Reserves (SA) 1996-2015; Golden Grove Reserves (SA) 1996-2015; Brahma Lodge Reserves (SA) 1996-2013; Golden North (SA) 1999; Salvation Army (SA) (SA) 1999-2002; Western Warriors (SA) 2001-2006; Fitzroy WFC (SA) 2002-; Angle Vale (SA) 2008-2015; Modbury WFC (SA) 2011-; Flinders Park Reserves (SA) 2013; Broadview Reserves (SA) 2013; Blackwood (SA) 2014; North Pines WFC (SA) 2016-; Aldinga WFC (SA) 2017-; Happy Valley WFC (SA) 2017-; Nairne Bremer WFC (SA) 2017-; Payneham NU WFC (SA) 2018-; Mawson Lakes WFC (SA) 2018-; Broadview WFC (SA) 2018-; West Croydon WFC (SA) 2018-; Golden Grove WFC (SA) 2018-; Smithfield WFC (SA) 2018-; Scotch OC WFC (SA) 2018-; Old Ignations WFC (SA) 2018-; Kenilworth WFC (SA) 2018-; Pulteney WFC (SA) 2018-; Adelaide Lutheran WFC (SA) 2018-; (SA) 2018-; Murraylands WFC (SA) 2018-; Kangarilla Onka Valley WFC (SA) 2018-; Bridgewater Callington WFC (SA) 2018-

Affiliated grounds (Current)
Argana Park; Blair Athol Reserve; Brahma Lodge Oval; Brighton Oval; Broadview Oval; Camden Oval; Campbelltown Oval; Caterer Oval; Daly Oval; Duncan Fraser Reserve; Dwight Reserve; Eastern Parade Reserve; Edward Smith Reserve; Edwardstown Oval; Elizabeth Oval; Eric Sutton Oval; Fawk Reserve; Flinders Park; Flinders University; Glandore Oval; Glenelg Oval; Goodwood Oval; Hackham Oval; Harpers Field; Haslam Oval; Henley Oval; Hope Valley Oval; Houghton Oval; Kellett Reserve; Kingswood Oval; Klemzig Oval; Largs North Reserve; Largs Reserve; Ledger Oval; Lindblom Park; Lockleys Oval; Lonsdale Oval (SA); Marion Oval; Mawson Lakes Oval; Max Amber Sportsfield; Mitchell Park Oval; Modbury Sports Reserve; Mofflin Reserve; Mortlock Park; Norwood Oval; Park 15; Park 2; Park 20; Park 25; Park 9; Payneham Oval; Pedlar Reserve; Pertaringa Oval; Plympton Oval; Port Reserve; Price Memorial Oval; Richmond Oval; Rowe Park; Sacred Heart College; Sacred Heart Middle School; Salisbury Downs Oval; Salisbury North Oval; Salisbury Oval; Sam Johnson Sportsground; Scotch College (SA); South Parklands; St. Marys Park; St. Michaels College; St. Pauls College; The Paddocks; Trinity College (Gawler); University Oval (#12); Walkerville Reserve; Webb Oval; West Lakes Shore Oval; Westminster Oval; Woodville Oval

Affiliated grounds (Historical)
Adelaide Oval; Alberton Oval; Andrew Smith Reserve; Angle Vale Sports Club; Atkinson Oval; Blackwood Oval; Bourke Oval; Bulkana Oval; Greenwith Oval; Hunter Park; Karen Rolton Oval; L.J. Lewis Reserve; Ottaway Reserve; Park 10; Prince Alfred College; Prospect Oval; Smithfield Oval; St. Ignatius College; Thebarton Oval; Unley Oval

2020 SAAFL Premiership Season

 
 

2020 Ladder

LP Club P W L D For Agn % Pts
1 Lockleys 9 8 1 0 1091 511 213.50 16
2 Kenilworth 9 7 2 0 942 678 138.94 14
3 Colonel Light Gardens 9 7 2 0 739 655 112.82 14
4 Salisbury 9 6 3 0 759 546 139.01 12
5 Pooraka 9 5 4 0 658 657 100.15 10
6 Smithfield 9 4 5 0 861 729 118.11 8
7 Eastern Park 9 3 6 0 749 913 82.04 6
8 West Croydon 9 3 6 0 731 902 81.04 6
9 Fitzroy 9 1 8 0 547 1035 52.85 2
10 Rosewater 9 1 8 0 496 947 52.38 2
  H&A 45 45 45 0 7573 7573 100.00 90
  Finals 6 6 6 0 902 902 100.00 12
  Total 51 51 51 0 8475 8475 100.00 102

2020 Round by Round

Round 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | EF | QF | 2SF | 1SF | PF | GF

Round 1[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Rosewater8.10 58 Sat 4-Jul-2020 2:15 pm Eric Sutton Oval 
Colonel Light Gardens15.16 106 Colonel Light Gardens won by 48 points
Fitzroy1.43.45.56.9 45 Sat 4-Jul-2020 2:15 pm Sam Johnson Sportsground 
West Croydon3.15.410.813.9 87 West Croydon won by 42 points
Lockleys4.313.518.923.14 152 Sat 4-Jul-2020 2:15 pm Lockleys Oval 
Eastern Park3.63.87.108.10 58 Lockleys won by 94 points
Salisbury4.06.26.27.3 45 Sat 4-Jul-2020 2:15 pm Salisbury Oval 
Pooraka4.65.98.1310.17 77 Pooraka won by 32 points
Smithfield3.15.49.914.10 94 Sat 4-Jul-2020 2:15 pm Smithfield Oval 
Kenilworth3.77.1010.1415.16 106 Kenilworth won by 12 points

Round 2[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Eastern Park6.49.714.916.12 108 Sat 11-Jul-2020 2:15 pm Dwight Reserve 
Fitzroy2.24.59.1113.15 93 Eastern Park won by 15 points
West Croydon3.29.514.717.11 113 Sat 11-Jul-2020 2:15 pm Fawk Reserve 
Smithfield2.65.108.1310.14 74 West Croydon won by 39 points
Pooraka6.11 47 Sat 11-Jul-2020 2:15 pm Lindblom Park 
Lockleys20.10 130 Lockleys on Protest
Kenilworth6.410.1013.1616.18 114 Sat 11-Jul-2020 2:15 pm St. Marys Park 
Rosewater3.33.36.69.9 63 Kenilworth won by 51 points
Colonel Light Gardens12.13 85 Sat 11-Jul-2020 2:15 pm Mortlock Park 
Salisbury8.9 57 Colonel Light Gardens won by 28 points

Round 3[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Rosewater1.24.47.613.7 85 Sat 18-Jul-2020 2:15 pm Eric Sutton Oval 
West Croydon6.17.47.710.8 68 Rosewater won by 17 points
Fitzroy5.16.29.410.4 64 Sat 18-Jul-2020 2:15 pm Sam Johnson Sportsground 
Lockleys2.612.1016.1322.17 149 Lockleys won by 85 points
Salisbury2.16.27.49.8 62 Sat 18-Jul-2020 2:15 pm Salisbury Oval 
Kenilworth0.34.65.96.12 48 Salisbury won by 14 points
Smithfield2.17.39.412.8 80 Sat 18-Jul-2020 2:15 pm Smithfield Oval 
Eastern Park3.44.66.118.12 60 Smithfield won by 20 points
Colonel Light Gardens7.11 53 Sat 18-Jul-2020 2:15 pm Mortlock Park 
Pooraka9.17 71 Colonel Light Gardens on Protest

Round 4[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
West Croydon2.35.76.96.13 49 Sat 25-Jul-2020 2:15 pm Fawk Reserve 
Salisbury6.411.515.719.10 124 Salisbury won by 75 points
Pooraka11.14 80 Sat 25-Jul-2020 2:15 pm Lindblom Park 
Fitzroy9.7 61 Pooraka won by 19 points
Lockleys4.413.1218.1523.18 156 Sat 25-Jul-2020 2:15 pm Lockleys Oval 
Smithfield4.05.06.29.3 57 Lockleys won by 99 points
Kenilworth1.43.512.915.13 103 Sat 25-Jul-2020 2:15 pm St. Marys Park 
Colonel Light Gardens0.13.24.37.4 46 Kenilworth won by 57 points
Eastern Park6.611.1412.1716.22 118 Sat 25-Jul-2020 2:51 pm Dwight Reserve 
Rosewater1.13.64.117.12 54 Eastern Park won by 64 points

Round 5[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Rosewater0.01.23.45.7 37 Sat 1-Aug-2020 2:15 pm Eric Sutton Oval 
Lockleys7.411.715.921.14 140 Lockleys won by 103 points
Pooraka14.10 94 Sat 1-Aug-2020 2:15 pm Lindblom Park 
Kenilworth11.11 77 Pooraka won by 17 points
Salisbury6.38.510.913.10 88 Sat 1-Aug-2020 2:15 pm Salisbury Oval 
Eastern Park2.55.79.711.12 78 Salisbury won by 10 points
Smithfield5.411.517.724.11 155 Sat 1-Aug-2020 2:15 pm Smithfield Oval 
Fitzroy1.03.44.67.8 50 Smithfield won by 105 points
Colonel Light Gardens17.26 128 Sat 1-Aug-2020 2:15 pm Mortlock Park 
West Croydon12.7 79 Colonel Light Gardens won by 49 points

Round 6[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
West Croydon4.48.514.815.14 104 Sat 8-Aug-2020 2:00 pm Fawk Reserve 
Kenilworth2.18.714.1220.19 139 Kenilworth won by 35 points
Eastern Park3.46.59.1011.16 82 Sat 8-Aug-2020 2:15 pm Dwight Reserve 
Colonel Light Gardens2.75.1110.1314.17 101 Colonel Light Gardens won by 19 points
Fitzroy6.313.615.1219.13 127 Sat 8-Aug-2020 2:15 pm Sam Johnson Sportsground 
Rosewater3.26.59.610.10 70 Fitzroy won by 57 points
Lockleys2.73.114.139.19 73 Sat 8-Aug-2020 2:15 pm Lockleys Oval 
Salisbury3.25.25.37.3 45 Lockleys won by 28 points
Smithfield18.10 118 Sat 8-Aug-2020 2:15 pm Smithfield Oval 
Pooraka3.10 28 Smithfield won by 90 points

Round 7[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Rosewater3.53.86.86.10 46 Sat 15-Aug-2020 2:15 pm Eric Sutton Oval 
Smithfield3.19.914.1119.15 129 Smithfield won by 83 points
Pooraka11.8 74 Sat 15-Aug-2020 2:15 pm Lindblom Park 
West Croydon12.10 82 West Croydon won by 8 points
Salisbury6.315.719.927.9 171 Sat 15-Aug-2020 2:15 pm Salisbury Oval 
Fitzroy0.31.51.83.9 27 Salisbury won by 144 points
Kenilworth5.58.913.1317.16 118 Sat 15-Aug-2020 2:15 pm St. Marys Park 
Eastern Park1.34.45.911.10 76 Kenilworth won by 42 points
Colonel Light Gardens0.53.65.98.13 61 Sat 15-Aug-2020 2:15 pm Mortlock Park 
Lockleys4.46.711.914.11 95 Lockleys won by 34 points

Round 8[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Eastern Park7.29.313.1018.14 122 Sat 22-Aug-2020 2:15 pm Dwight Reserve 
West Croydon6.111.312.415.7 97 Eastern Park won by 25 points
Rosewater1.05.45.66.8 44 Sat 22-Aug-2020 2:15 pm Eric Sutton Oval 
Pooraka3.33.36.88.9 57 Pooraka won by 13 points
Fitzroy0.10.31.43.8 26 Sat 22-Aug-2020 2:15 pm Sam Johnson Sportsground 
Colonel Light Gardens4.64.117.178.20 68 Colonel Light Gardens won by 42 points
Lockleys1.17.910.1311.19 85 Sat 22-Aug-2020 2:15 pm Lockleys Oval 
Kenilworth6.17.110.713.12 90 Kenilworth won by 5 points
Smithfield3.46.68.1010.10 70 Sat 22-Aug-2020 2:15 pm Smithfield Oval 
Salisbury1.15.46.512.7 79 Salisbury won by 9 points

Round 9[Round Review]

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
West Croydon3.33.55.87.10 52 Sat 29-Aug-2020 2:15 pm Fawk Reserve 
Lockleys3.68.1113.1315.21 111 Lockleys won by 59 points
Salisbury5.45.59.1112.16 88 Sat 29-Aug-2020 2:15 pm Salisbury Oval 
Rosewater0.04.34.36.3 39 Salisbury won by 49 points
Kenilworth7.49.617.1222.15 147 Sat 29-Aug-2020 2:15 pm St. Marys Park 
Fitzroy0.32.73.97.12 54 Kenilworth won by 93 points
Colonel Light Gardens4.57.89.1612.19 91 Sat 29-Aug-2020 2:15 pm Mortlock Park 
Smithfield2.28.68.812.12 84 Colonel Light Gardens won by 7 points
Pooraka19.16 130 Sat 29-Aug-2020 2:15 pm Lindblom Park 
Eastern Park6.11 47 Pooraka won by 83 points

2020 Ladder

LP Club P W L D For Agn % Pts
1 Lockleys 9 8 1 0 1091 511 213.50 16
2 Kenilworth 9 7 2 0 942 678 138.94 14
3 Colonel Light Gardens 9 7 2 0 739 655 112.82 14
4 Salisbury 9 6 3 0 759 546 139.01 12
5 Pooraka 9 5 4 0 658 657 100.15 10
6 Smithfield 9 4 5 0 861 729 118.11 8
7 Eastern Park 9 3 6 0 749 913 82.04 6
8 West Croydon 9 3 6 0 731 902 81.04 6
9 Fitzroy 9 1 8 0 547 1035 52.85 2
10 Rosewater 9 1 8 0 496 947 52.38 2
  H&A 45 45 45 0 7573 7573 100.00 90
  Finals 6 6 6 0 902 902 100.00 12
  Total 51 51 51 0 8475 8475 100.00 102


Finals Week 1[Finals Week 1 Review]

Elimination Final

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Salisbury5.48.69.816.11 107 Sat 5-Sep-2020 2:15 pm Salisbury Oval 
Pooraka0.22.33.54.6 30 Salisbury won by 77 points

Qualifying Final

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Kenilworth4.37.312.720.8 128 Sat 5-Sep-2020 2:15 pm St. Marys Park 
Colonel Light Gardens2.54.97.1210.13 73 Kenilworth won by 55 points

Finals Week 2[Finals Week 2 Review]

Second Semi-final

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Lockleys3.73.1010.1415.14 104 Sat 12-Sep-2020 2:00 pm Lockleys Oval 
Kenilworth1.36.58.610.9 69 Lockleys won by 35 points

First Semi-final

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Colonel Light Gardens3.48.88.1010.13 73 Sat 12-Sep-2020 2:30 pm Mortlock Park 
Salisbury1.22.45.57.7 49 Colonel Light Gardens won by 24 points

Finals Week 3[Finals Week 3 Review]

Preliminary Final

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Kenilworth4.36.79.1514.21 105 Sat 19-Sep-2020 2:15 pm St. Marys Park 
Colonel Light Gardens1.31.44.67.7 49 Kenilworth won by 56 points

Finals Week 4[Finals Week 4 Review]

Grand Final

 Q1Q2Q3Q4ScoreDate / ResultGroundCrowd
Lockleys3.46.76.98.10 58 Sat 26-Sep-2020 2:30 pm Richmond Oval 
Kenilworth3.15.26.58.9 57 Lockleys won by 1 point

Footnotes

* Behinds calculated from the 1965 season on.
+ Score at the end of extra time.